Ana Sayfa Çalışma Hayatı 1 Mayıs kutlamaları için Taksim’e çıkmak isteyen gruplara polis müdahale etti

1 Mayıs kutlamaları için Taksim’e çıkmak isteyen gruplara polis müdahale etti

İstanbul’da 1 Mayıs kutlamaları için Taksim’e çıkmak isteyen gruplara polis müdahale etti. Bazı göstericileri gözaltına alan polis, görüntü almaya çalışan gazetecilere de müdahale etti.

İstanbul Valiliği, pandemi dolayısıyla kent genelinde eylem yapılmasına izin vermezken, sadece işçi konfederasyonlarının küçük gruplar halinde Taksim Anıtı’na çelenk koymasına izin verdi. Ancak, çeşitli gruplar 1 Mayıs İşçi ve Emekçi Bayramı dolayısıyla Taksim’e gitmek istedi. Ancak polis bu gruplara sert müdahalede bulundu. Divan Otel’in önündeki müdahalede çok sayıda gösterici gözaltına alındı.

Bu arada, görüntü almaya çalışan bazı gazetecilere de polis müdahale etti. Polis, özellikle küçük kamera ya da cep telefonuyla görüntü almaya çalışan gazetecileri gözaltına almaya çalıştı. Ancak çıkan tartışmanın ardından gazetecilerin gözaltına alınmasından vazgeçildi.

EGM genelgesi

Emniyet Genel Müdürlüğü’nün (EGM) geçen hafta bir genelge yayınlayarak toplumsal olaylarda görüntü almaya çalışan vatandaşlara müdahale edilerek engellenmesi talimatı verdiği öne sürülmüş, ancak EGM bu konuda herhangi bir açıklama yapmamıştı. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz