Ana Sayfa Kültür-Sanat 150 yıllık Altındağ’ın belgeseli seyirciyle buluşacak

150 yıllık Altındağ’ın belgeseli seyirciyle buluşacak

Kentsel dönüşüm çalışmalarıyla çehresi değiştirilen Altındağ’ın 150 yıllık tarihi ve devrimci geçmişini anlatan bir belgesel, ilk kez 16 Haziran’da izleyiciyle buluşacak. Belgeselin yönetmeni Bayram Balcı, “Bu belgeselle Altındağ'ı ve kültürünü yok eden devletten intikam almak istedik” dedi.

Belgesel çekimlerinden

“Altındağ” belgeseli, 16 Haziran’da YouTube üzerinden ilk kez seyirciyle buluşacak. Belgeselin yönetmeni Bayram Balcı, Ankara’nın en eski gecekondu semti olan Altındağ’ın yaklaşık 150 yıl önce nasıl kurulduğunu, yaşadığı sosyal-toplumsal dönüşümleri ve günümüzde toplu konut projesi adı altında nasıl ve neden yok edildiğini sahici ve gerçek karakterlerle anlatmak için yola çıktı. Bayram Balcı ve Yönetmen Asistanı Melek Çelik Balkaya Mezopotamya Ajansı’ndan Zemo Ağgöz’e konuştu.

Altındağ’da 2005’te başlayan yıkımın, emekçi halkların, etnik ve inançsal kimliklerini ön plana çıkarmadan oluşturdukları “Altındağlılık” kültürünü “kentsel dönüşüm” projeleri adı altında yok edildiği tespit ediliyor.

Filmin 2015’te mahallede yapılan galasının afişi

“Kültürünü yok eden devletten intikam almak istedik”

Altındağ’da doğup büyüyen belgeselin yönetmen ve senaristi Bayram Balcı, Altındağ’ı şöyle tarif etti:

“Birçok insana göre; suç-suçlu ve lümpenliği çağrıştıran mahalle, 1970’den 1980’in sona kadar, gayri meşru ilişkilerinden arınarak; kendi içinde devrimci bir dönüşüm geçirdi. Kurtarılmış özgür bir bölge haline geldi. Biz bu belgeseli yaparak, Altındağ’ı ve kültürünü yok eden devletten intikam almak istedik. Bunu ne kadar başarabildik bilemiyorum. Çünkü Altındağ gibi 150 yıllık bir tarihi ve devrimci bir geçmişi olan bir mahalleyi 45 dakikada anlatmak pek de mümkün değildi.”

“Polisler belgesel diye çekim yapmışlar” 

Belgeselin çekimleri sırasında zorluklar da yaşadıklarını belirten Balcı, yaşadıkları bir anıyı şöyle anlattı:

“Belgeselin çekimlerine başladığımız zamanlar bizi sokaklarda görenler ‘Belgesel mi çekiyorsunuz’ diye sorup ters ters bakıyorlardı. Sonradan öğrendik ki, meğerse birkaç hafta polisler belgesel çekiyoruz diye Altındağ’ın her sokağında çekimler yapmışlar, sonra da helikopterlerle ve yüzlerce polisle mahalledeki evlere tek tek baskınlar yapmışlar. Bizi de ilk başlarda polis sandıkları için çekim yaparken çok zorlandık, Altındağ’da kamerayla çalışmak çok zor oldu.”

6 yılda hazırlandı

Belgesel çekimlerinin 2014 yılında başladığını dile getiren Balcı, “O zamanlar İstanbul’da yaşadığım için sadece hafta sonu çekimlerinde Ankara’ya gidebiliyordum ve bu nedenle çekimler bir yıla yakın sürdü. Ancak maddi imkansızlıklar nedeniyle montaj ve kurgusunu 2020 yılında tamamlayabildik. Bu süre içinde de belgeselimizde rol alan bazı arkadaşlarımızı kaybettik. Onları da anmak için belgeseli YouTube kanalında yayınlamaya karar verdik. Belgesel Türkiye’de ilk kez gösterilecek ama daha önce 9’uncu Berlin Kürt Filmleri Festivali ve Paris’te özel bir festivalde gösterildi” şeklinde konuştu.

“Gecekondular ayaktayken çektik”

Yönetmen Asistanı Melek Çelik Balkaya da belgesel çekim sürecini ve tanık oldukları olayları şöyle anlattı:

“Henüz gecekondular ayaktayken belgeseli çektik. Sonuçta o yılları mekânın kalbinde belgeleyen eskimeyecek, ölmeyecek bir eser çıktı ortaya. 1970’li yıllarda Yenidoğan, Çinçin, Telsizler semtlerinde yaşanan toplumsal muhalefetle iç içe olan ve doğal olarak birbirini tanıyan arkadaşlar bir araya geldik.

“Komşuluklar artık nöbet değiştirmişti”

Rol dağıtımının spontane geliştiğini kaydeden Balkaya, belgeselde rol alan kişilere dair şunları anlattı:

“Battal Amca ile Atıfbey Sokağı’nda fotoğraf çekerken karşılaştık ve bizi evine davet etti. Sato Dayı’yla beraber bize Altındağ’ın kuruluş yıllarını ve tarihini anlattılar. Yine spontane olarak çekimler yaparken, Hıdırlıktepe’de bir sokak düğününe rast geldik. Bazı arkadaşlarımız kendilerini Roman havalarına kaptırarak, dans etmeye başladı. Kamera çalışmaya başlayınca bir hareketlenme oldu. Meğerse gelinin yaşı küçükmüş. Ortaya makinalar çıkınca mekândan zor kaçtık. Kendi semtimiz de olsa komşuluklar artık nöbet değiştirmişti. Bizi eski dönemlerden tanıyanların yardımıyla başımıza tatsız bir olay gelmedi.”

Balkaya, belgeselin, Ankara ve Altındağ’ın yıkılan toplumsal tarihine “hem bir güzelleme hem de bir ağıt” olduğunu ifade etti. Belgeseli 16 Haziran’da saat 20.30’da Bayram Balci adlı kanalından ücretsiz izleyebilirsiniz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz