Ana Sayfa Ekonomi 400’den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldi

400’den fazla ürüne ek gümrük vergisi geldi

İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı'nın resmi gazetede yayınlanmasıyla birlikte 400'den fazla ürüne ilave gümrük vergisi geldi. İlave gümrük vergisi getirilen ürünler arasında fırın, davlumbaz ve kıymetli süs eşyaları bulunuyor.

Resmi Gazete’de yayımlanan İthalat Rejimi Kararına Ek Cumhurbaşkanı Kararı’yla 400’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi geldi. Belirlenen ürünlerde, 30 Eylül’e kadar yüzde 20 oranına kadar ilave gümrük vergisi uygulanacak. İlave gümrük vergisi getirilen ürünler arasında fırın, davlumbaz ve kıymetli süs eşyaları bulunurken, daha önce 1000’den fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirilmişti.

Tekstil, döküm ve kaynak makineleri, takım tezgahları, presler, tarım ve hasat makineleri, pompalar, gemi vinçleri, römorklar, kord bezi, sitrik asit, camlar, ateş tuğlaları, emniyet kemerleri, yapışkanlar, termostat, tartı alet ve cihazları, peruklar, kar küreyiciler, fırınlar, davlumbazlar, demir çelikten eşya, kablolar, kıymetli süs eşyası ile bazı muhtelif ürünleri kapsayan 400’ün üzerinde ürün için 30 Eylül’e kadar geçici olarak ürün bazında değişen oranlarda yüzde 20’ye kadar, bu tarihten sonra ise 10 puana kadar daha düşük oranlarda ilave gümrük vergisi uygulanacak.

Öte yandan, plastik kart ve akıllı kart üretiminde kullanılmak üzere ithal edilecek plastik plakalar için de gümrük vergisi yüzde 10 olarak belirlendi. Bu kararlar da 30 Eylül’e kadar geçerli olacak.

Daha önce iki ayrı kararla binden fazla ürüne ilave gümrük vergisi getirilmişti. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz