Ana Sayfa Ekonomi ABD’nin Ankara Büyükelçisi: “Şirketler borçlar yüzünden Türkiye’ye ilaç satışını durdurabilir.”

ABD’nin Ankara Büyükelçisi: “Şirketler borçlar yüzünden Türkiye’ye ilaç satışını durdurabilir.”

ABD’nin Ankara Büyükelçisi David M. Satterfield, Türkiye'nin borcunun bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara çıktığını söyleyerek, ödeme yapılmazsa şirketlerin Türkiye'ye ilaç satmayı durdurabileceğini açıkladı.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Ankara Büyük Elçisi Satterfield, Türkiye’deki devlet hastanelerinin yabancı ilaç şirketlerine borcunun bir yıl içinde 230 milyon dolardan 2,3 milyar dolara yükseldiğini açıkladı. İnternet üzerinden düzenlenen bir ticaret konferansında konuşan Satterfield, şirketlerin böyle devam etmek istemeyebileceğini belirterek, ABD’li ilaç şirketlerine borcunu ödememesi durumunda şirketlerin Türkiye’ye ilaç satmayı durdurabileceğini vurguladı.

Bir yıl önce ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile görüşmesinde bu sorunun çözüleceğine dair söz verildiğini hatırlatan Satterfield, Türkiye’nin ilaç şirketlerini bazı alacaklarından vazgeçmeye ikna etmeye çalıştığını duyduklarını belirtti.

Hazine’nin uzun ve kısa vadeli toplam borcu, 8 ayda 481 milyar TL’lik rekor artışla 1 trilyon 810 milyar TL’ye yükseldi. Borcun milli gelire oranı bu dönemde yüzde 30,8’den yüzde 40,4’e çıktı. Yıl başında 660,5 milyar TL seviyesinde olan Hazine’nin döviz cinsi borç stoku, Ağustos sonunda 986,1 milyar TL’ye yükseldi. Artış oranı yüzde 49,3 oldu. Toplam borç içinde döviz cinsi borçların payı, yıl başında yüzde 49,7 iken, Ağustos’ta yüzde 54,5’e ulaştı. Bu oran, 2017 sonunda 38,9’du. (MA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz