Ana Sayfa İklim Acıgöl yer altı suları kullanımı sebebiyle risk altında

Acıgöl yer altı suları kullanımı sebebiyle risk altında

TEMA Vakfı temsilcisi Musa Ceyhan, Türkiye'nin en derin, Dünya'nın ise 3'üncü derin gölü olan Acıgöl için tehlike çanlarının çaldığını açıkladı. Yeraltı sularının kullanımı sebebiyle gölde 6-7 metre çekilme meydana geldiğini söyleyen Ceyhan, acil önlem çağrısı yaptı.

Konya’nın Karapınar ilçesindeki volkanik patlama sonucu oluşan Acıgöl’ün su seviyesinin azalmaya başlaması çevrecileri harekete geçirdi. Tamamen kuruma riski altında bırakılan göl için konuşan, bölgenin 26 yıllık gönüllü TEMA Vakfı temsilcisi Musa Ceyhan, “6-7 metre kadar çekilme oldu. Yeraltı sularını tükettiğimiz sürece buranın da bir sonu var” dedi.

“Çeşitli kuş türlerine ev sahipliği yapıyor”

Ceyhan, gölün 6-7 metre kadar çekildiğini belirterek şu ifadeleri kaydetti:

”Buraya yurt içinden ve yurt dışından turistlerimiz geliyor. Yüzme sporlarına çok elverişli. İçinde canlı bulunmuyor. Ancak çeşitli kuş türlerine ev sahipliği yapıyor. Tamamen doğal bir su. Burası birinci derece doğal sit alanı olarak koruma altına alındı. Acıgöl de çekilmeler başladı. Konya kapalı havzasında göllerimiz kurumaya yüz tuttu. Yeraltı sularımız her sene çekiliyor. Havzada çok su isteyen bitki türlerine yöneldiler. Bu nedenle yeraltı suları çekiliyor. Hazıra dağ dayanmaz. Doğal güzelliği bozulmadan buralara hizmet yapılmalıdır. Su, 30 sene öncesinden su şu an durduğumuz yerdeydi. Gölde, 6-7 metre kadar çekilme oldu. Yeraltı sularını tükettiğimiz sürece buranın da bir sonu var. Dünyada eşi benzeri olmayan göllerimiz bunlar. Yarın öbür gün burası kuruduğunda kimse buraya gelmeyecek.”

Derinliği 300 metreden fazla

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından “Konya Karapınar Potansiyel Jeopark Alanı” kapsamında çalışmaları sürdürülen 400 hektarlık alana sahip Acıgöl, volkanik patlama sonucu meydana gelen doğal bir göl olma özelliğiyle dikkat çekiyor. Derinliğinin 300 metreden fazla olduğu bilinen göl, bu özelliğiyle Türkiye’nin 1’inci dünyanın ise en derin 3’üncü gölü olduğu belirtiliyor. Magnezyum sülfat zengini olan gölün suyunun acı ve tuzlu olması nedeniyle gölde yaşayan bir canlı bulunmuyor. Ancak göl birçok kuş türüne ev sahipliği yapıyor. Gölün uzun ekseni bin 750 metre, kısa ekseni ise bin 250 metre.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz