Ana Sayfa Sağlık “Açıklananlar test yapılan hastaların sayısı, test dışı teşhisler verilere yansıtılmıyor”

“Açıklananlar test yapılan hastaların sayısı, test dışı teşhisler verilere yansıtılmıyor”

İstanbul Tabip Odası (İTO) Yönetim Kurulu Üyesi Recep Koç, vaka yoğunluğunun yaşandığı İstanbul'da pandemiye ilişkin son durumu anlattı. Koç, her gün açıklanan vakaların test yapılan ve sonucu pozitif çıkan hastalar olduğunu, sağlıkçıların test dışı teşhislerle tespit ettiği vakaların verilere yansıtılmadığını söyledi.

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı verilerle ilgili tartışmaları değerlendiren Koç, “Bakanlık PCR dediğimiz test sonuçları gelmeden bu vakaları kabul etmiyor. Hastanede tedaviye alınıyorlar ama PCR sonuçları bekleniyor. Ona göre vaka bildiriminde bulunuluyor. Bu konudaki karmaşayı bizler de Bakanlığa soruyoruz ama herhangi bir cevap alamadık” diye konuştu.

COVID-19 sebebiyle yaşanan ölümlerin İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin ölüm kayıtlarından tespit edebilmenin zor olduğunu söyleyen Koç, sebeplerini şöyle anlattı:

“COVID-19’lar bulaşıcı hastalık olarak geçiliyor. Koronavirüs yazılmıyor. İstanbul’da hastane ölümlerinde Koronavirüs kayıtlara geçiyor olabilir, fakat evdeki ölümlerde yada Anadolu’da yaşanan ölümlerde, ölüm sebebinin yazılmaması söz konusu. Bu konuyla ilgili araştırma yapılması için İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne talepte bulunduk. İstanbul’da geçtiğimiz yıllara göre ölüm sayısında belirli bir artış var fakat konuyla ilgili elimizde kesin kanıt olmadığı için böyle bir iddiada bulunmak da yanlış olur.”

Test sonuçları 5-6 günde çıktığı için tomografi ile teşhis koyuluyor, vaka tespiti yavaşladı”

Koç, İstanbul’da Koronavirüs tespiti için gelinen noktayı şöyle anlattı:

“Bakanlığın Mart ayı başında Çin’den getirdiği bazı antijen testleri var fakat bunların doğru sonuç vermediği ortaya çıktı. Bakanlık bu testleri tamamen kesti. Sonrasında gündeme getirilen hızlı testlerin kullanıp kullanılmadığını ise Bakanlık bu konuda şeffaf olmadığı için henüz bilmiyoruz. Şimdi yapılan testler, PCR dediğimiz daha doğru sonuç veren fakat sonucu 5-6 günde çıkan testler. Alınan örnekler İstanbul’da merkez laboratuvarlara gönderiliyor. Oradan sonuçları bekliyoruz ama geç sonuç verdiği için vaka tespiti yavaşlıyor. Çoğu zaman hastanede yapılan tahlil ve tomografi sonuçları hastaneye yatırmak ve tedaviye başlamak için yeterli oluyor.”

“Bakanlık önlemleri almakta gecikmeseydi virüs İstanbul’a bu kadar yayılmazdı”

Aile hekimlerinin tıbbi ekipmanlardan mahrum bırakıldığını söyleyen Koç, “Devlet her ay cari gider veriyor ve harcamalarınızı da yanınızda çalıştırdığınız personeli de bununla karşılayın diyor. İçinde bulunduğumuz durum olağanüstü bir durum ve her türlü masraf arttı ama Sağlık Bakanlığı hala Kişisel Koruyucu Donanım (KKD) ve dezenfektanı kendiniz alın diyor. Bunlar paranız olsa bile sahada bulunmuyor. Karaborsaya düştü fahiş fiyatlar istiyorlar” diye konuştu. Mart ayının başından beri Aile Sağlığı Merkezi’ne (ASM) gelmeden evvel maske takılması gerektiğini defalarca duyurduklarını ve Bakanlık’tan maske talep ettiklerini söyleyen Koç, şunları söyledi:

“Cerrahi maske verin ki kapıda hastalara verelim dedik. Defalarca ilettik ancak maske uygulaması bile yeni yapılıyor. Bakanlık bu olayı biliyordu. Karantina, izolasyon, şehirlerarası giriş çıkışların engellenmesi, umreden ilk gelenlerin karantinaya alınması. Bütün önlemler baştan alınsaydı belki İstanbul’da bu kadar yaygınlaşmayabilirdi. Bakanlık kararlarını almakta geç kaldı.”

“İstanbul’da bine yakın sağlık çalışanı COVID-19 oldu”

Koç, İstanbul’da virüsle enfekte olan sağlık çalışanı sayısını şöyle açıkladı:

“Doktor arkadaşlarımızın bazıları pozitif olabiliyor ve semptom vermediği sürece, test de yapılmazsa farkına bile varmıyor. Sağlık çalışanlarına düzenli aralıklarla test yapılması lazım. Şu an bu konuda biraz daha rahatladık çünkü kamuoyu gündeme getirdi ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin de yardımı ile birtakım önlemler alabiliyoruz. Bize gelen haberler İstanbul’da bine yakın hekim ve sağlık çalışanı arkadaşımızın bu virüsü aldığı yönünde.”

“Son 15 gündür şiddet haberi almaya başladık”

Salgının giderek yayılması ve hastanelerdeki yetersizliğin, bekleyen hasta sayısını arttırdığını söyleyen Koç, “Bizim en büyük korkumuz bekleyen hastaların ve yakınlarının öfkelerini sağlık çalışanlarına yönlendirmesi” dedi. Yığılma sebebiyle, sonuçları 5-6 günde çıkan PCR testi sonuçlarının artık daha uzun sürede çıkmaya başladığını söyleyen Koç , ”Tomografi cihazları var ama hastanelerde yığılma oldukça tomografi sıralarında beklemeler başlayacak. Hastaları bekletmek için müşahade odalarında yer bulunamayacak. Pandeminin ilk günlerinde sağlık çalışanlarına yönelik şiddet görece azalmıştı fakat son 15 gündür şiddet haberleri almaya başladık“ diye konuştu.

“Sağlık çalışanlarının virüs yükü fazla”

Doktorların ilk günden beri ailelerine virüs bulaştırma korkusuyla çalıştığını söyleyen Koç, “Sağlık çalışanlarının konaklayabilmeleri için İstanbul Büyükşehir Belediyesi ile görüşmeler yapıldı, Koç Grubu’na ait bazı butik oteller de gönüllü oldular, Bakanlık da bazı yurtları açmış” dedi. Koç, COVID-19 olmanın, maruz kalınan virüs yükü ile ilgisini şu sözlerle anlattı: “Arkadaşlarımız eve gitmekten imtina ediyorlar. Yoğun bir virüs yükü alıyorlar. COVID-19 olmanız aldığınız virüs yükünün yoğunluğuna da bağlı. Sadece bir hasta gördüğü zaman ondaki virüs doktoru hasta etmeyebilir veya immün sistemi bunu kaldırabilir. Akşama kadar pozitif vakalarla devamlı temas içerisinde olan doktorlarımızın, kendilerinin bile bulaştırma riski var. “

“Aile Hekimlikleri, kayıtlı hastalarının COVID-19 olup olmadığını bilmiyor”

Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan vaka açıklamalarının, Tabip Odalarının il il vaka açıklamasından sonra  yapıldığını hatırlatan Koç, “Öncesinde genel bir rakam veriliyordu. Şu an bile ayrıntıları bilemiyoruz. Aile Hekimliği’ne kayıtlı hastalar var onları telefonlarla arıyoruz, karantinada olup olmadıklarını kontrol ediyoruz. Fakat kimin hasta olduğunu kayıtlı olduğu aile hekimi bile bilmiyor. Böyle bir gerilik var. Aile hekimleri hastalarını bilmiyorlar” diye konuştu.

“Aile Hekimleri, yerine çalışacak hekim bulamazsa maaşının yarısı kesiliyor”

COVID-19 olan hekimlerin performans ücretlerinin ödenmediğini söyleyen Koç, “Aile hekimliklerinde de durum böyle. Raporlu bulunduğumuz süre boyunca yani karantinaya da alınsak, yerimize bakabilecek bir arkadaşımız imza vermediği takdirde, vekil bulamadığımız takdirde aylığımızın yüzde 50’si kesiliyor. Bununla ilgili bir düzenleme yapılmasını istiyoruz” dedi.

“Hastanelere gönderilen ekipmanların sürekliliği önemli”

İstanbul’da son 1 haftaya kadar ciddi şekilde KKD (Kişisel Koruyucu Donananım) eksikliği yaşandığını söyleyen Koç, son bir haftadır Sağlık Bakanı’nın kamu hastanelerine KKD göndermeye başladığını fakat Aile Sağlığı Merkezleri’nde (ASM) ve bazı hastanelerde eksikliğin sürdüğünü kaydetti. Koç İstanbul’da sağlık çalışanlarına yaşatılan ekipman sıkıntısı için şöyle konuştu:

“Bazı özel hastanelerin bu konuyla ilgili ihmal edildiği haberleri de geliyor. Gelen malzemelerin günlük kullanılıp atılan malzemeler olduğunu unutmamak gerekiyor. Mesela bir cerrahi maskenin en geç 3-4 saatte atılması gerekiyor, N95 maske en fazla 1 gün kullanılabiliyor, günlük kullanılan önlükler de öyle. Hastanelere gönderilen ekipmanların yerine devamlı yenilerinin gelmesi şart.”

“Pandemi halk sağlığı meselesi, Bilim Kurulu’na halk sağlıkçı yeni alındı”

Türk Tabipleri Birliği olarak Sağlık Bakanlığı ile birlikte çalışmak istediklerini söyleyen Koç, Bilim Kurulu ile ilgili şunları söyledi:

“Ankara’da Bilim Kurulu kuruldu. Bu Bilim Kurulu’nda değerli hocalarımız var ama son zamanlara kadar halk sağlıkçı hocamız yoktu. Pandemi halk sağlığı meselesidir, il il dökümleri yapacak önlemleri aldıracak olan, bu işi bilenler halk sağlıkçılardır. Kurula TTB üyesi çağrılmıyor, bir meslek odası temsilcisinin bilim kurulunda olması lazım. Eczacı Odası Temsilcisi ve Diş Hekimleri Birliği temsilcisi çağrılmıyor. İllerde pandemi kurulları kuruldu. Biz bu kurullarda yer almak istiyoruz ama nedense bürokrasimiz kendi başına iş yapmayı seviyor ve eleştiri kabul etmiyor. Hocalarımız da kişisel olarak gittikleri için sadece tavsiyelerde bulunabiliyorlar.”

“Bakanlık önlem almakta gecikti”

İstanbul’da hastanelerin durumuna ilişkin konuşan Koç, hastaların yatak ve yoğun bakım servisi bulmakta zorlandığını söyledi.  Koç “Salgın giderek yayılıyor. Hastanelerde yataklar ve yoğun bakım servisleri doluyor. Hastalar şu anda acillerde, korona polikliniklerinde, pandemi hastanelerinde uzun süre beklemeye başladılar” diye konuştu. Sağlık Bakanlığı’nın İstanbul’ da yaşanan yoğunluk sebebiyle hastane açma yoluna gittiğini hatırlatan Koç, konuyla ilgili şunları söyledi:

“Bu hastanelerin yapılma süresinin 45 gün olduğunu da söylediler. İhtiyaç daha önce öngörülebilirdi. Bu ilk defa ortaya çıkan bir salgın değil. Dünya Sağlık Örgütü Mart ayının başında pandemi ilan etti. Bu hastaneler Mart ayı başında programa alınsaydı şimdi hazır olurdu. Okmeydanı’nda apar topar bir hastane açıldı. Yarın belki şehir hastanesi açarlar o konuda bir şey söylemiyorlar. Sonuç olarak Sağlık Bakanlığı’nda bazı gecikmeler söz konusu.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz