Ana Sayfa Çalışma Hayatı Açlık sınırı bir önceki aya göre 42 lira arttı

Açlık sınırı bir önceki aya göre 42 lira arttı

Birleşik Kamu İşgörenleri Sendikaları Konfederasyonu (Birleşik Kamu-İş), son bir yılda açlık sınırının dört kişilik bir aile için yüzde 14,1 artarak 2 bin 949 liraya yükseldiğini, yoksulluk sınırının ise 10 bin 602 liraya çıktığını açıkladı. 

Birleşik Kamu-İş’in Araştırma-Geliştirme (ARGE) birimi Kamu-Ar, dört kişilik bir ailenin dengeli ve sağlıklı beslenebilmesi için tüketmesi gereken gıda miktarını ve diğer ihtiyaçların da yoksulluk hissi duyulmadan karşılayabilmesini esas alarak belirlediği açlık ve yoksulluk sınırı araştırmasının Eylül ayı sonuçlarını açıkladı.

Araştırmaya göre, açlık sınırı Eylül’de bir önceki aya göre 42 lira artarak 2 bin 949 lira olurken, gıda dışındaki ihtiyaçlar için yapılması gereken harcama ise 84 liralık artışla 7 bin 683 liraya çıktı. Araştırmada, açlık sınırının son bir yılda 14,1 arttığı, yoksulluk sınırının ise son bir yılda 11,3 artış gösterdiği bilgisi yer aldı.

Araştırmaya göre, kırmızı etin fiyatı artarken, balık ve tavuk fiyatlarındaki düşüşün etkisiyle et için yapılan harcama 0,8 azalarak 835 liraya geriledi. Süt ve yoğurda yapılan harcamalar 1,7 artarak 525 lira olurken, peynir harcamaları 157 liraya yükseldi. Kuru soğan için yapılan harcamalar 30 liraya çıkarken, patates harcamaları yüzde 20 azalarak 56 lira oldu.

Araştırmada, Eylül’de giyim ve ayakkabı harcamalarının 569 lirada kaldığı bilgisi yer aldı. Ev kirası harcamaları ise bin 427 lira olurken, ev eşyası harcamaları 839 liraya çıktı. Sağlık harcamalarının ise 271 liraya yükseldiği bildirildi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz