Ana Sayfa Çalışma Hayatı Açlık sınırındaki artış enflasyondaki artıştan fazla

Açlık sınırındaki artış enflasyondaki artıştan fazla

Birleşik Metal İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM), Ekim ayına ilişkin Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nı yayımlayarak açlık sınırındaki artışın enflasyondan fazla olduğunu ortaya koydu.

Birleşik Metal İş Sendikası Araştırma Merkezi (BİSAM), Ekim ayına ilişkin Açlık ve Yoksulluk Sınırı Araştırması’nı yayımladı. Araştırmaya göre 2003 yılının Ekim ayında 4 kişilik bir aile, günlük minimum 15.22 TL’ye sağlıklı beslenebilirken, bu yılın Ekim ayında ise bu harcama 78.72 TL’ye yükseldi. Buna göre 17 yıllık zaman zarfında açlık sınırı 5.17 kat artarken, enflasyondaki artış ise 4.76 kat oldu. Verilere göre açlık sınırı genel enflasyondan daha fazla yükseldi. BİSAM raporuna göre açlık sınırı 2 bin 362 TL olurken yoksulluk sınırı 8 bin 169 TL olarak kaydedildi.

Dört kişilik bir ailenin sağlıklı beslenmesi için sadece gıda harcaması için aylık yapması gereken harcama miktarı 2 bin 362 TL olarak belirlendi. Rapora göre bir ailenin eğitim, sağlık, barınma, eğlence, ısınma, ulaşım giderlerin toplamı kapsayan yoksulluk sınırı ise 8 bin 169 TL oldu.

Açlık sınırının en yüksek olduğu il İzmir

Araştırmaya göre İzmir, açlık sınırın en yüksek olduğu il oldu. Ekim 2020 dönemi açlık ve yoksulluk sınırı verilerine İzmir’de açlık sınırı 2 bin 591 TL olarak belirlendi. İzmir’i, İstanbul 2 bin 533 TL’lik açlık sınırı ile takip ederken Ankara’da ise açlık sınırı 2 bin 317 TL olarak tespit edildi.

Sanayi kentlerindeki açlık sınırları ise şöyle belirlendi:

“Bursa, Eskişehir ve Bilecik bölgesinde açlık sınırı 2 bin 405 TL, Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu ve Yalova bölgesinde açlık sınırı 2 bin 428 TL, Zonguldak, Bartın ve Karabük bölgesinde açlık sınırı 2 bin 380 TL, Adana ve Mersin bölgesinde açlık sınırı 2 bin 240 TL olarak belirlendi. Ayrıca açlık sınırı Gaziantep, Kilis, Adıyaman bölgesinde 2 bin 85, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye bölgesinde 2 bin 182, Diyarbakır ve Şanlıurfa bölgesinde 2 bin 149, Trabzon, Ordu, Rize, Artvin, Gümüşhane, Giresun bölgesinde 2370 TL.” (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz