Ana Sayfa İklim Adana’da 39 bin hektar alan maden sahası yapılmak için ihaleye çıkarıldı

Adana’da 39 bin hektar alan maden sahası yapılmak için ihaleye çıkarıldı

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da 37 noktada yaklaşık 39 bin hektar alanda maden sahası yapılması için ihaleye çıkılmasını Meclis gündemine taşıdı. Bulut, “Adana’nın ormanları, tarım alanları ve meraları maden sahalarının tehdidi altında” dedi.

CHP Adana Milletvekili Burhanettin Bulut, Adana’da 37 noktada yaklaşık 39 bin hektar alanda maden sahası yapılması için ihaleye çıkılmasını Meclis gündemine taşıdı.

Bulut, Türkiye’de maden sahası olarak açılan alanları hatırlatarak “Madenlerin neden olduğu çevresel olumsuzluklar ortada iken, 78 ilde 2685 noktada yaklaşık 1 milyon 700 bin hektar büyüklükteki ruhsat alanlarının ihaleye çıkarılmasının gerekçesi nedir?” diye sordu. Bulut, yapılacak maden ihaleleriyle Adana’nın ormanları, tarım alanları ve meralarının maden sahalarının tehdidi altında olduğuna dikkat çekti.

CHP’li Bulut, Adana’da yapılacak maden sahalarının orman, mera, sulak ve verimli tarım alanlarını kapsadığına dikkat çekerek Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez tarafından yazılı olarak cevaplanması istemiyle TBMM’ye soru önergesi verdi. Bulut, Maden ve Petrol İşleri Genel Müdürlüğü’nün (MAPEG) 2019 yılının Temmuz ayından bugüne kadar 78 ilde 2685 noktada yaklaşık 1 milyon 700 bin hektar büyüklükteki ruhsat alanlarını ihaleye çıkardığını söyledi. Bulut, Adana’da da 37 noktada yaklaşık 39 bin hektar ruhsat alanının ihaleye çıkarıldığını belirterek, maden sahalarının bölge ekosistemine geri dönüşü imkansız zararlar vereceğine vurgu yaptı ve ihalelerin iptalini istedi.

Bulut’un verdiği önergede şu sorular yer aldı:

• Madenlerin neden olduğu çevresel olumsuzluklar ortada iken, 78 ilde 2685 noktada yaklaşık 1 milyon 700 bin hektar büyüklükteki ruhsat alanlarının ihaleye çıkarılmasının gerekçesi nedir?

• İhale alanlar kimler tarafından, hangi kriterlere göre belirlenmiştir?

• Adana’da ihaleye açılan alanlarda hangi madenler çıkarılacaktır?

• Söz konusu ihale alanlarının çevre ve insan sağlığına zararlarına yönelik herhangi bir araştırma yapılmış mıdır? (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz