Ana Sayfa Politika Adı IŞİD ile anılan selefi vaiz: “Tırlarla silah sokma imkanımız vardı sokmadık,...

Adı IŞİD ile anılan selefi vaiz: “Tırlarla silah sokma imkanımız vardı sokmadık, devlet bize güveniyor”

Türkiye "Selefiler silahlanıyor" sözlerini tartışırken adı IŞİD'le anılan Murat Gezenler isimli bir kişi, İslamcı tarikatların gücünü ve yapabileceklerini anlattı. Gezenler, "Tırlarla silah sokma imkanımız vardı sokmadık, devlet bize güveniyor" dedi.

Türkiye “Selefiler silahlanıyor” sözlerini tartışırken adı IŞİD’le anılan Murat Gezenler isimli bir kişi, İslamcı tarikatların gücünü ve yapabileceklerini anlattı. ANKA Haber Ajansı’ndan Tamer Arda Erşin’in ulaştığı “selefi vaiz” Murat Gezenler, konuyla ilgili soruları yanıtladı.

Suriye’de çatışmaların yoğunlaştığı 2010-2011 döneminde bu ülkede çeşitli faaliyetlerde bulunan grupların içinde yer alan kişi, yer yer itiraf niteliğinde olan konuşmasında özetle şunları söyledi:

“Mesela 2010-11 yıllarında Suriye’de iç savaş çıktı biz yardım götürdük. Bu devletin gözetimi ve bilgisi altındaydı. Hatay Valiliği, Reyhanlı Kaymakamlığı’nın tamamen bilgisi altında vakıflar ve dernekler aracılığıyla insani yardım götürdük. Emin olun Türkiye’ye tırlarla silah sokma imkanımız vardı. Bunu yapmadık. Kibrit çöpü sokmadık.”

“Silahlanma meselesi gündemi saptırmaktı. Uşşaki Tarikatı’nın bu pislikleri açığa çıkıp, tarikatlar ve cemaatler tartışılmaya başlayınca gündemi değiştirmek ve bir taraftan de hakim güçlere bizi şikayet etmekti.”

Suriye’ye yardımı kime götürdünüz? Devlet size operasyon düzenlerken neden yardım götürmenize izin verdi?

Türkiye Cumhuriyeti her döneme sınır kapılarına kapılarını açtı. Bosna Hersek’de de Çetenistan’da da böyleydi. Bunlar legal faaliyetlerdi. Vakıf ve dernekler vasıtasıylaydı. Devlet buna ne için izin vermesin. Devlet bir de bize güveniyor. Bize yapılan operasyonun sebebi fikirlerimizdir. Bana 5 kez operasyon yapıldı ama hepsinden beraat ettim. Çünkü fikirler suç değildir. Mesela 2014 yılında beraat ettiğim bir dava vardı. Savcı mütalaası “Tamam bu adam Türkiye’yi kafir bir devlet görüyor ama fikir özgürlüğüdür. Çocuklarını okula göndermiyor fakat bu terör vasfıyla alakalı değildir” diyor.

Biz gariban çocuklar mıyız, yaramaz çocuklar mıyız? Bilemiyorum. Devletin ne zaman operasyona ihtiyacı olsa, bize operasyon yapar. Gideriz 8-10 ay yatar, çıkarız. Uzun süre operasyon devam eder. İnceleyin 2005-2012 El Kaide operasyonu vardır. Gözaltına alınan her 100 kişiden sadece 2’si hüküm yemiştir.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz