Ana Sayfa İklim Ağaç katliamcısı Cengiz Holding’in “Hayat ağacı” reklamına Kuzey Ormanları Savunması’ndan yanıt geldi

Ağaç katliamcısı Cengiz Holding’in “Hayat ağacı” reklamına Kuzey Ormanları Savunması’ndan yanıt geldi

Projeleriyle çok sayıda ağacın kesilmesine neden olan Cengiz Holding’in reklam filmine bir tepki de Kuzey Ormanları Savunması’ndan (KOS) geldi. KOS, "Şehirlere gökdelenleri kim dikti, 3 buçuk milyon ağacı kesmeye kim çalıştı?" diyerek Cengiz Holding'in reklam filmini eleştirdi.

KOS’un Cengiz Holding’ eleştirmek için çektiği reklam filminde şirketin yaptığı projeler hatırlatılarak “Dünyanın ve Türkiye’nin gözbebeği İstanbul’un Kuzey ormanlarına havalimanını kim yaptı, Karadeniz’in coşkun akan derelerini kurutan HES’leri kim yaptı” diye soruldu. Reklam filminde şantiye görüntülerine ve iş makinelerine yer verildi. Reklam filminin devamında ise “Şehirlere gökdelenleri kim dikti, 3 buçuk milyon ağacı kesmeye kim çalıştı?” ifadelerine yer verildi. Cengiz Holding’in Kazdağları’ndaki projelerinin de hatırlatıldığı reklamda “Hiç düşündünüz mü gece gündüz durmadan çalan çırpan bir avuç şirket neden durmaz” diye sorularak bu şirketlerin arkasında kimin olduğu soruldu.

Ne olmuştu?

Cengiz Holding Youtube’da yayımladığı ve Hayat Ağacı ismini verdiği reklam filminde, “Meyve veren ağaç taşlanır” temasını işlemişti. Küçük bir çocuğun yaşlı bir adamla birlikte diktikleri ağacı anlatan filmde, dedenin “En zor şey meyve veren ağaç olmaktır. Taşlamak isteyen çok olur” sözleri dikkat çekmişti. “Bu ağaç gibi her daim bu topraklara meyve ver” öğüdünün yer aldığı reklamda, üst ses Cengiz Holding’in 40 yıldır bu ağacı yaşam felsefesi yaptığından bahsediyordu. Geniş tepkilere neden olan reklam filmi sosyal medyada çok konuşulmuş, çok eleştiri almıştı. 584 bin 94 görüntülemeye sahip reklam filmine ise 84 bin dislike gelirken yapılan yorumlar nedeniyle video yorumlara kapatılmıştı. Cengiz Holding’in videosunun açıklamasında ise şu ifadelere yer verilmişti:

“Kuruluşumuzun üzerinden 40 yıl geçmiş olsa bile, Cengiz Holding’in kuruluş felsefesi çok daha önce 1970 yılında ortaya çıktı. Kurulduğumuz ilk günden itibaren bir ağacı şirket felsefemiz yaptık. Cengiz Holding olarak, bugüne kadar, üstlendiğimiz her işi, her zaman memleket menfaatlerini ön planda tutarak hayata geçirdik. Her zaman bu ülkeye ve insanlarına fayda yaratacak, toplumun her katmanına dokunacak projeler geliştirerek, Türkiye’nin gurur duyacağı bir şirket olma vizyonu ile çalıştık. Bizim işimiz de gücümüz de bu memleket.”

Kuzey Ormanları Savunması’nın Cengiz Holding’in reklam filmini eleştirmek için çektiği film şöyle:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz