Ana Sayfa Politika AKP’li belediyeyle ilgili Genel Merkez’e ve Bakanlığa ihbar mektupları gönderildi: Mektuplarda Soylu’nun...

AKP’li belediyeyle ilgili Genel Merkez’e ve Bakanlığa ihbar mektupları gönderildi: Mektuplarda Soylu’nun da adı geçiyor

AKP’li Şanlıurfa Akçakale Belediyesi’nin yaptığı ihale ve diğer bazı faaliyetleriyle ilgili AKP Genel Merkezi ile Bakanlığa ihbar mektupları gönderildiği ortaya çıktı. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da isminin geçtiği ihbar mektuplarını CHP’li vekil Mahmut Tanal, Meclis gündemine taşıdı.

AKP’li Şanlıurfa Akçakale Belediyesi’nin Kamu İhale Kanunu’nun istismara açık, tartışmalı, şeffaflık, güvenirlilik, eşitlik ve rekabet gibi temel ilkeleri zedeleyen 21’inci maddesinin B bendine göre gerçekleşen ihale ve diğer birtakım faaliyetleriyle ilgili AKP Genel Merkezi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’na ihbar mektupları gönderildiği ortaya çıktı.

Konuyu Meclis gündemine taşıyan CHP İstanbul Milletvekili Av. Mahmut Tanal, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’a yönelttiği soru önergesinde, AKP Genel Merkezi’ne elektronik posta yoluyla gönderilen ihbar mektubu doğrultusunda ne tür adımlar atıldığını, Akçakale Belediyesi’nin gerçekleştirdiği ihalelere ilişkin herhangi bir soruşturma başlatılıp başlatılmayacağını sordu.

Tanal, Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın spor tesisi yapımı için Akçakale Belediyesi’ne gönderdiği parayla düzenlenen ihaleye ilişkin Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gönderilen ihbar mektubuyla ilgili de Bakan Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na soru önergesi yöneltti. Kasapoğlu’na Bakanlığa elektronik posta yoluyla gönderilen ihbar mektubu doğrultusunda ne tür adımlar atıldığını soran Tanal, “Akçakale Belediyesi’nin tartışmalı spor tesisi yapım ihalesinin iptali sağlanarak Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın gönderdiği projeye destek parasının doğru kullanılması yönünde herhangi bir girişiminiz olacak mıdır?” diye sordu.

Tanal: “Mektuplar gizlendiyse talep üzerine gönderebilirim.”

CHP İstanbul Milletvekili Av. Tanal, Akçakale Belediyesi’yle ilgili AKP Genel Merkezi ile Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gönderilen ihbar mektuplarının kendisine ulaştığını açıkladı. AKP Genel Merkezi’ne gönderilen mektupta, belediyenin düzenlediği 10 ihale ile diğer birtakım eylem ve faaliyetlerin şikâyet edildiğini anlatan Tanal, “İhbar mektupları şu an elimde. Şayet mektuplar iletilmediyse, gizlendiyse, talep etmeleri halinde AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, AKP tepe yönetimine ve ilgili bakanlara elimdeki mektupları göndermeye hazırım. Mektupta İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun da adı zikrediliyor. Şayet Soylu, adının mektupta neden yer aldığını merak ediyorsa mektubu kendisine de yollayabilirim. Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gönderilen ihbar mektubu ise Spor Toto Teşkilat Başkanlığı’nın spor tesisi yapımı konusunda gönderdiği para ve spor tesisi ihalesiyle ilgilidir. Mektuplar bana ulaştıysa, AKP Genel Merkezi ve Bakanlığa da ulaşmıştır. Mektupların içeriğindeki iddialar, önemsenmeyecek, görmezden gelinecek iddialar değildir. Gerekli adımlar atılmalıdır. Akçakale Belediyesi’nin faaliyetleriyle ilgili devreye girmesi için Sayıştay Başkanlığı’na da dilekçeyle başvurduk. Bu meselenin takipçisi olacağız. Kamuoyundan hiçbir şey gizlenmemelidir!” dedi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz