Ana Sayfa Politika “AKP’nin politikaları yüzünden görme engelliler için hayat, COVID- 19 salgınından sonra daha...

“AKP’nin politikaları yüzünden görme engelliler için hayat, COVID- 19 salgınından sonra daha da zorlaştı”

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, görme engellilerin COVID-19 salgını boyunca giderek derinleşen sorunlarını gündeme getirdi. Taşkın, "19 yıldır iktidarda olan AKP’nin uyguladığı politikalar yüzünden haklarına erişimde ciddi sorunlar yaşayan görme engelli vatandaşlarımız için hayat, COVID-19 salgınından sonra daha da zorlaşmıştır" dedi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, görme engellilerin COVID-19salgını boyunca giderek derinleşen sorunlarını gündeme getirdi. Taşkın, “19 yıldır iktidarda olan AKP’nin uyguladığı politikalar yüzünden haklarına erişimde ciddi sorunlar yaşayan görme engelli vatandaşlarımız için hayat, COVID-19 salgınından sonra daha da zorlaşmıştır” dedi.

CHP Sosyal Politikalardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Yüksel Taşkın, 7-14 Ocak Beyaz Baston Görme Engelliler Haftası nedeniyle yazılı basın açıklaması yaptı. Taşkın’ın açıklaması şöyle:

“Görme engelliler için hayat, COVID-19 salgınından sonra daha da zorlaştı”

“Görme engelli vatandaşlarımız için toplumsal hayatın her alanında bağımsız hareket edebilmek, kamusal alanları kullanabilmek, istihdamda yer almak, sağlığa, eğitime ve bilgiye erişmek bir haktır. Türkiye’de resmi verilere göre, 281 bin 439 görme engelli vatandaşımız yaşamaktadır. 19 yıldır iktidarda olan AKP’nin uyguladığı politikalar yüzünden haklarına erişimde ciddi sorunlar yaşayan görme engelli vatandaşlarımız için hayat, COVID-19 salgınından sonra daha da zorlaşmıştır.

“Özel tedbirler alınmalı ya da uzaktan çalışma yöntemleri geliştirilmeli”

1 Haziran tarihine kadar kamuda görev yapan engelliler uzaktan çalışmış veya idari izinli sayılmıştır. Görme engelli vatandaşlarımızın toplu taşıma araçlarına binmek, nesneleri dokunarak algılamak ve çevresindeki insanlarla etkileşim halinde bulunmak gibi kendisinden kaynaklı olmayan durumlar nedeniyle fiziksel mesafeyi koruyabilmek için daha fazla dikkat etmeleri gerektiği bir gerçekliktir. Dolayısıyla görme engelli bir kişinin çalışmak için işyerine giderken toplu taşıma araçlarına ihtiyaç duymayacağı yöntemler geliştirilmesi bir öncelik olmalıdır. Bu önlemler alınamıyorsa esnek veya uzaktan çalışma ve idari izin gibi tedbirlerin tercih edilmesi değerlendirilmelidir.

“Hem uzaktan eğitim sisteminde hem de ders materyallerine erişimde sorunlar yaşanmaktadır”

Salgının başlamasından sonra ilkokul, ortaokul ve lise düzeyinde yaklaşık 7 bin görme engelli öğrenci yüz yüze eğitimin durdurulmasıyla birlikte uzaktan eğitime geçti. TRT kanalları, EBA internet sitesi ve mobil uygulaması üzerinden devam eden uzaktan eğitimde görme engelli öğrenciler hem uzaktan eğitimde kullanılan sisteme hem de ders materyallerine erişim anlamında ciddi sorunlar yaşamaktadır. Görme engelli öğrenciler derslerde kullanılan videolarda, görsel betimleme olmadığı için dersleri anlayamamaktadır. 

“Bütün dersler için Braille alfabesiyle kitap basılması ve öğrencilere zamanında ulaştırılması gerekiyor”

Milli Eğitim Bakanlığı görme engelli öğrencilere ücretsiz ders kitaplarını (kabartılmış noktalardan oluşan Braille alfabesiyle basılmış şekilde) dağıtıyor. Ancak, öğrenciler bu kitapları hem zamanında alamıyor hem de bunlara eksiksiz ulaşamıyor. Özellikle sayısal alanda veya müzik gibi derslere ait kaynakların Braille baskıları ya yok ya da yetersiz. Uzaktan eğitim görme engelli öğrencilerin algılayacağı şekilde yeniden düzenlenmeli ve desteklenmelidir.

“Sorunların ve çözümlerin takipçisi olacağız”

CHP, hak temelli sosyal devlet anlayışı gereği engelli yurttaşlarımızı sadece özel günlerde anımsayan, sonra unutan anlayıştan uzaktır. Beyaz Baston haftası vesilesiyle görme engellilerin özellikle COVID-19 salgını boyunca derinleşen sorunlarını kamuoyuyla paylaşmak istedik. Tüm sorunların ve çözüm süreçlerinin takipçisi olmaya devam edeceğiz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz