Ana Sayfa Yargı Aleyna Çakır’ın ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun’un tahliyesine tepkiler çığ gibi büyüyor

Aleyna Çakır’ın ölümünün baş şüphelisi Ümitcan Uygun’un tahliyesine tepkiler çığ gibi büyüyor

Ankara'da Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen'in ölümüyle ilgili hakkında soruşturma yürütülen Ümitcan Uygun, 'uyuşturucu kullanımını özendirmek' suçundan tutuklu bulunduğu cezaevinden tahliye edildi. Çakır’ın ölümünün baş şüphelisi olan Uygun’un tahliye edilmesine birçok kadın örgütü ve sosyal medya kullanıcısı tepki gösterdi.

Kamuoyunda Aleyna Çakır olarak bilinen Sema Esen’in, geçen yıl 3 Haziran’da Keçiören’deki evinde ölü bulunmasıyla ilgili soruşturmada, sevgilisi olduğu belirtilen Ümitcan Uygun gözaltına alınıp, serbest bırakılmıştı.

Uygun’un, iki kadınla birlikte uyuşturucu madde kullandığına ilişkin görüntüleri sosyal medyada yayılınca Uygun, 10 Ocak’ta gözaltına alınarak sevk edildiği adliyede çıkarıldığı mahkemece ‘uyuşturucu ve uyarıcı madde kullanmak ve kullanılmasını alenen özendirmek’ suçundan tutuklanmıştı.

Uygun’un avukatı duyurdu

Yaklaşık 6 aydır tutuklu bulunan Uygun, Ankara 1’inci Sulh ceza Mahkemesi kararıyla dün gece tahliye edildi. Tahliye kararını Uygun’un avukatı Çağatay Cengiz, Twitter hesabından duyurdu. Cengiz yaptığı paylaşımda , “Hukuka aykırı olarak 6 aydır tutuklu olan müvekkilim Ümit Uygun tahliye oldu” ifadelerini kullandı.

Aleyna Çakır’ın ailesinin avukatından tepki: “Kabul edilebilir değil, söylenecek söz kalmadı”

Aleyna Çakır’ın evinde ölü bulunmasına ilişkin olayda baş şüpheli olan Ümitcan Uygun’un tahliye kararına Çakır’ın ailesinin avukatı Umur Yıldırım sert tepki gösterdi. Yıldırım yaptığı açıklamada, tahliye kararının yanlış olduğunu söyleyerek, “Ümitcan Uygun’un Aleyna Çakır’a yönelik konut dokunulmazlığını ihlal suçundan yargılaması devam ediyor. Yine ölümüne ilişkin dosyanın soruşturma aşaması halen tamamlanmadı. Darp ettiği görüntüler ve diğer suçlamalarla ilişkin henüz bir şeyler yapılamamışken, uyuşturucu kullandığı ve temin ettiğine ilişkin görüntüleri sosyal medyada yer alan Ümitcan Uygun’un serbest bırakılması kabul edilebilir değil, söylenecek söz kalmadı. Hukuki olarak bunu açıklayamam. Aleyna’nın ailesi de Ümitcan Uygun’un tahliye kararına çok üzüldü. Her ne olursa olsun biz olayların takipçisi olacağız, gereken cezayı almasını sağlayacağız” dedi.

Tahliye kararı sosyal medyanın gündeminde

Uygun’un tahliye kararına birçok kadın örgütü ve sosyal medya kullanıcısından da tepki yağdı. Kullanıcılar, Twitter’da #ÜmitCanUygun etiketi üzerinden tahliye kararına tepki gösterdi.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz