Ana Sayfa Çalışma Hayatı Ameliyathane teknikerlerine atama yapılmıyor, mesleki tanımdaki eksiklik nedeniyle özel sektörde de çalışamıyorlar

Ameliyathane teknikerlerine atama yapılmıyor, mesleki tanımdaki eksiklik nedeniyle özel sektörde de çalışamıyorlar

Sağlık Bakanlığı yeterli sayıda atama yapmazken, mesleki tanımdaki eksiklik nedeniyle ameliyathane teknikerleri özel sektörde de çalışamıyor. Türkiye’de en az 20 bin ameliyathane teknikeri bu durumdan dolayı işsizliğe mahkum ediliyor.

Atanmayı bekleyen 20 binden fazla ameliyathane teknikeri, Sağlık Bakanlığı’nın 10 kişilik kontenjan açması nedeniyle mağdur edildi. Kamudaki yetersiz atama nedeniyle özel sektörde iş arayan teknikerler mesleki tanımdaki eksiklik nedeniyle burada da çalışamıyor.

Konuya ilişkin Gazete Rüzgârlı’ya değerlendirmelerde bulunan Tekniker Eren Türel, Bakanlığın yeteri kadar atama yapmadığı gibi görev tanımındaki eksikliği de gidermediğini belirtti.

Çalışmak için yeteri kadar eğitim ve staj yaptıklarını ifade eden Türel, Bakanlığın 2023’teki atama hedeflerine uygun olarak atama yapıması gerektiğini söyledi. Türel, mesleki tanımdaki belirsizliğin farklı yorumlandığını ve bunun ameliyathane teknikerlerini mağdur ettiğini ifade etti. Sağlık Bakanlığı’nın 2023 hedeflerine ulaşması için 13 bin ameliyathane teknikeri alması gerektiğini hatırlatan Türel, buna rağmen Bakanlığın yaptığı son üç atamasında kendileri için 36, 0 ve 10 kişilik kadrolar açtığını belirtti.

“KPSS’de iyi puanlar almak atamalar yapılmadıktan sonra işe yaramıyor”

Türel, KPSS’de iyi puanlar aldıklarını ama Bakanlığın atamaları yapmadığı için aldıkları puanların işe yaramadığını kaydetti. Yapılmayan atamalar nedeniyle mezun yığılması yaşandığını ifade eden Türel, Türkiye ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 50 üniversitede ameliyathane teknikerliği bölümü olduğunu hatırlatarak her yıl daha fazla mezunun yığıldığını söyledi. Ameliyathane teknikerleri olarak 2 yıl içinde en az 2 bin kadro istediklerini belirten Türel, kadro taleplerini bir kez daha dile getirdi.

Ameliyathane teknikerlerinin çalışması cerrahın inisiyatifine kalıyor

Türel meslek tanımlarındaki “Cerrah uygun gördüğü şekilde çalışır” ifadesi nedeniyle teknikerlerinin çalışmasının cerrahların inisiyatifine kaldığını söyledi. Türel, tanımdaki eksiklik nedeniyle özel sektörde de çalışamadıklarını kaydederek şu ifadeleri kullandı:

“O zaman çalışmamız tamamen cerrahın inisiyatifine kalıyor cerrah nerede isterse orada çalışıyoruz. Görev tanımındaki belirsizlik nedeniyle özel sektörde de çalışma imkanı bulamıyoruz. Bu belirsiz nedeniyle bizim yerimize hemşireler çalıştırılıyor. Bu belirsizlik giderilirse daha fazla istihdam alanı yaratmış oluruz. Bakanlıktan bu belirsizliğin giderilmesini istiyoruz.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz