Ana Sayfa Politika Anayasa Mahkemesi “ışıklı” atışma krizinin ardından olağanüstü toplanıyor

Anayasa Mahkemesi “ışıklı” atışma krizinin ardından olağanüstü toplanıyor

Anayasa Mahkemesi (AYM) bugün saat 14.00’da olağanüstü toplanıyor.

Enis Berberoğlu’nun mahkumiyetiyle ilgili karar başta olmak üzere son günlerde verdiği kararlarla özellikle AKP’li politikacıların hedef tahtasına oturttuğu Anayasa Mahkemesi, bir kez daha gündemde.

Son olarak dün akşam saatlerinde, Cumhuriyet Halk Partili (CHP) Enis Berberoğlu hakkındaki kararı yerel mahkeme tarafından tanınmayan AYM’nin üyelerinden Engin Yıldırım, sosyal medya hesabından “Işıklar yanıyor” ifadesiyle AYM binasının fotoğrafını paylaştı. Yıldırım’ın paylaşımının ardından, İçişleri Bakanlığı’nın sosyal medya hesabından da Bakanlık binasının fotoğrafıyla birlikte “Işıklarımız hiç sönmüyor” paylaşımı yapıldı. Olayın ardından pek çok siyasetçi ve AKP’li isim sosyal medyada AYM’yi ve AYM Üyesi Yıldırım’ı hedef gösterdi. Gelen tepkilerin ardından Yıldırım, paylaşımını sosyal medya hesabından kaldırarak hesabını gizledi.

Daha önce Soylu tehdit etmiş, Bahçeli ‘kapatılsın’ demişti

AYM’nin şehirlerarası yollarda gösteri yürüyüşünü yasaklayan Kanun’u iptal etmesinin ardından İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Mahkeme Başkanı Zühtü Arslan’ı “Madem onayladınız. Polis koruması almadan bisikletinle işe git gel bakalım. Ben arabamla tek başına gitmeye varım, sen var mısın?” diyerek Arslan’ı üstü kapalı tehdit etmişti.

Soylu’nun açıklamalarının ardından Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise Mahkeme’nin tekrar yapılandırılmasını istemişti.

Bahçeli bu kez de Anayasa Mahkemesi’ni hedef aldı: Yeniden yapılandırılmalı, Divan-ı Ali kurulmalı

Soylu’nun yardımcıları Yıldırım’ın istifa etmesini istedi

“Işıklar yanıyor” paylaşımını yapan AYM Üyesi Yıldırım gelen tepkiler üzerine paylaşımını kaldırarak hesabını kapattı. Olayla ilgili sosyal medya hesaplarından açıklama yapan Soylu’nun yardımcıları ise Yıldırım’ın istifa etmesini istediklerini belirtti.

Anayasa Mahkemesi, dünkü sosyal medya krizinin ardından bugün 14.00’te olağanüstü toplanma kararı aldı.

(BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz