Ana Sayfa Kültür-Sanat Ankara Uluslararası Film Festivali ödülleri 31’nci kez sahiplerini buldu

Ankara Uluslararası Film Festivali ödülleri 31’nci kez sahiplerini buldu

Sinemaseverlerle 31. kez buluşan Ankara Uluslararası Film Festivali'nde (AUFF) ödül alanlar, dün Büyülü Fener Sineması'nda düzenlenen törenle ödüllerini aldı.

Sinemaseverlerle 31. kez buluşan Ankara Uluslararası Film Festivali (AUFF) Ödül Töreni dün Büyülü Fener Sineması’nda düzenlenen törenle sahiplerine verildi.

Kültür ve Turizm Bakanlığının desteğiyle Dünya Kitle ve İletişimi Araştırma Vakfı tarafından 3-11 Eylül tarihinde Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda düzenlenen Festival’de En İyi Film Ödülü Leyla Yılmaz’ın yönettiği “Bilmemek” isimli filme verildi.

Bu yıl ilk kez verilen Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) Özel Ödülü, Ankara’da çarpık kentleşmenin çevre ve insan üzerindeki etkisine ele alan yönetmen Yasin Semiz’in “Asfaltın Altında Dereler Var” adlı belgeseline verildi.

Oyuncu Serdar Orçin: “Gerekli tüm tedbirlerin sağlanması için yetkilileri göreve davet ediyorum”

Cihan Sağlam’ın yönettiği “Uzun Zaman Önce” adlı filmle En İyi Erkek Oyuncu Ödülü’ne layık görülen oyuncu Serdar Orçin, 2001 yılında 13. AUFF’de “Yazgı” filmindeki rolüyle “Umut Veren Yeni Erkek Oyuncu Ödülü”ne aldığını hatırlattı. Orçin, kültür-sanat ve eğlence sektörünün pandemi dönemindeki durumuna dair “Çalışalım ama gerekli tüm tedbirlerin sağlanması için yetkilileri göreve davet ediyorum. Aylardır işini yapamayan sahne ve gösteri sanatları ile uğraşan binlerce arkadaşımız için gerekli girişimlerin yapılmasını rica ediyorum. Arz ederim” ifadelerini kullandı.

“Bilime inanmayı, sorumluluk almayı ve mücadele etmeyi seviyoruz”

Dünya Kitle ve İletişimi Araştırma Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı İrfan Demirkol, pandemide sinema salonlarının kapatılması, film festivallerinin ertlelenmesine ilişkin neler yapılabileceği üzerine çalıştıklarını, festival ekibiyle, danışmanlar ve bilim insanlarıyla toplantı yaptıklarını söyleyerek şöyle konuştu:

Tüm sorulara en sağlıklı, en güvenli, en mantıklı yanıtları bulmalıydık. Pandemi koşullarında en yüksek güvenlikli ve en sağlıklı önlemleri alarak Festivalimizi gerçek anlamda yapmaya karar verdik. Gençlerin ustalarla buluştuğu, filmler üzerinde tartışmaların olduğu, festival havasının korunduğu, hasretin giderildiği bir festival olsun istedik. Bilime inanmayı, sorumluluk almayı ve mücadele etmeyi seviyoruz herhalde. Festivalimizin kurucusu Mahmut Tali Öngören de bu festival için kuruluş zamanında ‘Çölde lale yetiştirmek gibi bir şey’ demişti.”

Tüm pandemi kurallarına uyularak Kızılay Büyülü Fener Sineması’nda düzenlenen ve Festivalin sosyal medya hesapları üzerinden yayınlanan ödül töreninin sunuculuğunu ise gazeteci Ünsal Ünlü üstlendi.

Ankara Uluslararası Film Festivali’nde verilen ödüller ise şöyle:

Vehbi Koç Ankara Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (VEKAM) Özel Ödülü: “Asfaltın Altında Dereler Var” belgeseli (yönetmen: Yasin Semiz)

En İyi Kısa Film Ödülü: “Barê Giran (Ağır Yük)” (yönetmen: Yılmaz Özdil)

En İyi Belgesel Film Ödülü: “İçimdeki Küller” (yönetmen: Ayten Başer Yetimoğlu)

Sinema Yazarları Derneği (SİYAD) En İyi Film Ödülü: “Topal Şükran’ın Maceraları” (yönetmen: Onur Ünlü)

En İyi Kurgu Ödülü: “Omar ve Biz” (kurgucular: Maryna Er Gorbach ile Aziz Günhan İmamoğlu)

En İyi Özgün Müzik Ödülü: “Uzun Zaman Önce” (müzisyen:Uygur Yiğit)

En İyi Görüntü Yönetmeni Ödülü: “Şair” filmi (görüntü yönetmeni: Hakan Körezli)

En İyi Sanat Yönetmeni Ödülü: “Topal Şükran’ın Maceraları” (sanat yönetmeni: Emel Erden)

En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu Ödülü: “Bilmemek” filmi (oyuncu: Emir Özden)

En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu Ödülü: “Bilmemek” filmi (oyuncu: Senan Kara)

En İyi Erkek Oyuncu Ödülü: “Uzun Zaman Önce” (oyuncu: Serdar Orçin)

En İyi Kadın Oyuncu Ödülü: “Aşk, Büyü v.s.” (oyuncu: Selen Uçer)

Onat Kutlar En İyi Senaryo Ödülü: “Aşk, Büyü v.s.” (senarist: Ümit Ünal)

En İyi Yönetmen Ödülü: “Topal Şükran’ın Maceraları” (yönetmen: Onur Ünlü)

Mahmut Tali Öngören Özel Ödülü: “Uzun Zaman Önce” (yönetmen: Cihan Sağlam)

En İyi Film Ödülü: “Bilmemek” filmi (yönetmen: Leyla Yılmaz)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz