Ana Sayfa Sağlık Ankara’da sağlıkçılara saldırının ardından İstanbul’dan destek ve tepki: “Çelik yelek mi giyelim?”

Ankara’da sağlıkçılara saldırının ardından İstanbul’dan destek ve tepki: “Çelik yelek mi giyelim?”

İstanbul’daki sağlık emekçileri Ankara’da hasta yakınları tarafından saldırıya uğrayan sağlık emekçileri için yürüyüş yaparak meslektaşlarına destek verdi.

İstanbul Yedikule Göğüs Hastalıkları ve Göğüs Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde çalışan sağlıkçılar, Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde hasta yakınları tarafından saldırıya uğrayan meslektaşları için yürüyüş yaptı.

“Ne ilk ne de son olacak”

Yürüyüş sonrası Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) İstanbul Aksaray Şubesi tarafından yapılan açıklamada, “Yetkililere sormak istiyoruz; bizler saldırılardan korunmak için başımıza miğfer geçirip çelik yelek mi giyelim? Bir canı daha hayatta tutmak için canhıraş çalıştığımız ortamlarda silahın ne işi vardır?” denildi.

Açıklamada, şu değerlendirmelere yer verildi:

Sağlık emekçilerinin mesleklerinin itibarsızlaştırıldığı, emeğimizin değersizleştirildiği, iş güvencesinin yok edildiği, çalışma haklarımızın keyfi bir şekilde ellerimizden alındığı, Pandemi gibi olağanüstü bir dönemde, insanüstü bir çaba ile görev yapan biz sağlık emekçileri, her an şiddet tehdidi altında görevimizi yapmak zorunda kalıyoruz. Bir saatte yaklaşık iki, günde ise ortalama kırk sağlıkçı fiziksel veya sözlü saldırıya maruz kalmaktadır. Şiddete uğrayan sağlıkçıların kimi psikolojik olarak yıpranıyor, kimi yaralanıyor kimi ise hayatını kaybediyor. Saldırganlar ise mahkemelerden çok az cezalar alıyor ve çoğu zaman serbest bırakılıyor. Siyasi iktidar ve idareciler ise caydırıcı önlemler almaktan ve adımlar atmaktan kaçındıkları için şiddetin önü alınamıyor yaşanan bu olay ne ilktir ne de son olacaktır.

“Şiddet olayları, artık her an muhtemel olaylar haline gelmeye başlamıştır”

Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan basın açıklamasında ateşli silahla ağır yaralanan A.Ö’nün ölümü üzerine, Acil Servis Sorumlu Hekiminin hasta yakınlarına durumu haber verdiği belirtilerek, şu ifadelere yer verildi:

Bunun üzerine, hasta yakınları, vefat etmiş olan hastalarını görmek için içeri girmek istemiştir. Kalabalık grubun canlandırma odasına, şartları zorlayarak girmek istemesi üzerine; görevli sağlık çalışanları, örneği çok görülen şiddet olaylarından bir yenisinin yaşanacağı endişesiyle kapıyı kapalı tutmaya ve hasta yakınlarını engellemeye çalışmıştırŞiddet olayları, nadir rastlanan olay değil, artık, her an muhtemel olaylar haline gelmeye başlamıştır. Şiddet olaylarının sağlık hizmetlerinin kalitesini düşüreceğini ise kabul etmek zorundayız. Bakanlık olarak, sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin önlenmesi için, gerekli her zeminde çabamız kararlılıkla devam edecek…

Ne olmuştu?

Ankara’da yaşanan silahlı çatışma sonucunda yaralanan bir kişi Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılmış, ardından hasta tüm müdahalelere rağmen kurtarılamayınca hasta yakınları sağlık çalışanlarına saldırmaya çalışmıştı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Twitter hesabından konuya ilişkin görüntüleri, “Keçiören EAH Acil Servisinde, çok sayıda kişi, ateşli silahla yaralanan, müdahalelere rağmen kurtarılamayan yakınlarını, kuralları zorlayarak görmeye çalıştı. Arkadaşlarımız, şiddet olasılığına karşı, kapıyı kapalı tuttu. Şiddetin ihtimali bile olmamalı. Devlet, geçit vermeyecek” mesajıyla paylaşmıştı. (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz