Ana Sayfa Politika Ankara’daki avukatlardan gözaltına alınan meslektaşları için protesto

Ankara’daki avukatlardan gözaltına alınan meslektaşları için protesto

Ankara'da bir grup avukat, Diyarbakır, Şırnak ve Adıyaman’da 19 meslektaşlarının gözaltına alınmasına karşı açıklama yaptı.

Diyarbakır merkezli Şırnak ve Adıyaman’da Demokratik Toplum Kongresi (DTK) soruşturması operasyonu kapsamında 19 avukatın gözaltına alınması Ankara Adliyesi önünde avukatlar tarafından protesto edildi. Yapılan açıklamada Avukat Şevin Kaya, “Her gün adliyede olan avukatlar bir çağrı ile ifade verebilecekken, evleri sabah operasyonuyla basıldı” dedi.

DTK soruşturması kapsamında İl Emniyet Müdürlüğü ekiplerince Diyarbakır merkezli olmak üzere Adıyaman ve Şırnak’ta düzenlenen eş zamanlı operasyonlarda 19 avukat gözaltına alındı. Avukatların gözaltına alınmasına Ankara’daki meslektaşlarından tepki geldi. Ankara Adliyesi önünde açıklama yapmak isteyen avukatları polis COVID-19 pandemisi gerekçesiyle engellemek istedi.

Avukatlar kriminalize edilmeye çalışılıyor

Avukatlar adına açıklamayı yapan avukat Şevin Kaya, meslektaşlarını soruşturma dosyasında kısıtlılık kararı olduğunu aktararak, “Her gün adliyede olan avukatlar bir çağrı ile ifade verebilecekken, evleri sabah operasyonuyla basıldı” dedi. Kaya avukatların kriminalize edilmeye çalışıldığını vurguladı. Avukatlara HDP İstanbul Milletvekili Ali Kenanoğlu, HDP Antalya Milletvekili Kemal Bülbül de destek oldu.

Hukuk reformunda, hak ve hukuk savunucularına yönelik baskı ve gözaltılar olmamalıdır

Eşit Haklar İçin İzleme Derneği, Hak İnisiyatifi Derneği, İnsan Hakları Derneği, İnsan Hakları Gündemi Derneği, Türkiye İnsan Hakları Vakfı ve Yurttaşlık Derneği de ortak yaptığı ortak yazılı açıklamada, gözaltılara tepki gösterildi:

“Siyasi iktidarın hukukta reform iradesi açıklamasına rağmen savcılıkların eski alışkanlıklarını sürdürmek istemesinin önüne geçilmelidir. Hukuk reformu denilen şey, cezasızlık, temel hak ve özgürlükleri kısıtlamak, hak ve hukuk savunucularına yönelik baskı ve gözaltılar olmamalıdır.

BM İnsan Hakları Savunucularının Korunması Bildirgesi uyarınca da tamamen demokratik faaliyet yürüten hak ve hukuk örgütleri yönetici ve üyelerinin bu şekilde bir muameleye maruz bırakılmaları, bildirgeye de aykırıdır. Gözaltına alınanların derhal serbest bırakılmasını talep ediyoruz.”

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz