Ana Sayfa Kent Ankara’nın 6 aylık karşılaştırmalı haritası: Bakanlık’ın açıkladığı sayılar düşüyor kırmızı bölgeler artıyor

Ankara’nın 6 aylık karşılaştırmalı haritası: Bakanlık’ın açıkladığı sayılar düşüyor kırmızı bölgeler artıyor

Sağlık Bakanlığı'nın açıkladığı COVID-19 verileriyle ilgili karmaşa ve tartışmalar sürüyor. Bakanlık'ın paylaştığı verilerle HES uygulamasındaki haritalar ise çelişkiler barındırıyor.

Enfekte hasta yoğunluğunun görülebildiği Hayat Eve Sığar (HES) mobil temas takip uygulamasında, Ankara’nın ilçelerinin hâlâ kırmızı renkte olduğu görüldü.Yeni vaka ve vefat sayılarının Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı resmi verilerde şeffaf şekilde paylaşılmaması eleştirilirken yurttaşların yaşadığı bölgeyle ilgili tek bilgi kaynağı ise Hayat Eve Sığar uygulaması oldu. Enfekte hasta yoğunluğunun görülebildiği Hayat Eve Sığar mobil temas takip uygulamasında geriye dönük görüntülenme yapılmasa da arşivimizdeki görüntülerle Ankara’daki salgının 6 ayda ne denli kötüye gittiği görülebiliyor.

Batı Anadolu’da günlük vaka sayılarının düştüğü açıklanırken Ankara’nın ilçelerinin hâlâ kırmızı renkte olduğu görüldü

Sağlık Bakanlığı’nın açıkladığı Günlük Durum Raporlarında 3 Eylül tarihinden sonra Ankara’yı da içine alan Batı Anadolu bölgesinde günlük vaka sayılarının düşüşe geçtiği görüldü. Açıklanan raporda 2 Eylül tarihinde Türkiye geneli günlük vaka sayısı bin 597 iken bu vakaların 353’ünün Batı Anadolu bölgesinde olduğu belirtildi. Aradan geçen 2,5 aylık sürede Batı Anadolu’da günlük vaka sayılarında düşüşün başladığı görüldü ve en son 16 Kasım tarihinde açıklanan Günlük Durum Raporunda Türkiye geneli günlük hasta sayısı 3 bin 316 iken bu vakaların 264’ünün Batı Anadolu’da olduğu kaydedildi.

2 Eylül 2020 tarihli Günlük Durum Raporu
16 Kasım 2020 tarihli Günlük Durum Raporu

Ankara’nın da içinde bulunduğu Batı Anadolu bölgesinde günlük vaka sayısında 2,5’ay öncesine göre düşüşler yaşanırken HES uygulamasında Ankara’nın ilçelerindeki kırmızı bölgelerin hemen hemen aynı kaldığı hatta bazı ilçelerde arttığı gözlemlendi.

Uygulamadan edindiğimiz 14 Mayıs, 2 Eylül ve 19 Kasım‘a ait görüntüler, Ankara’da COVID-19 salgınının hız kesmeden sürdüğünü gösteriyor.

Çankaya:

Keçiören:

Altındağ:

Sincan:

Mamak:

Pursaklar:

Ayaş:

Bala:

Gölbaşı:

Haymana:

Kahramankazan:

Kızılcahamam:

Polatlı:

Ankara geneli:

Ankara geneli 20 Kasım 2020

14 Mayıs 2020 COVID-19 tablosu:

2 Eylül 2020 COVID-19 tablosu:

19 Kasım 2020 COVID-19 tablosu:

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz