Ana Sayfa Kent Ankara’nın tematik müzeleri ‘Cin Ali’ ve ‘Satranç’, ziyaretçilerini ilkokul sıralarına götürüyor

Ankara’nın tematik müzeleri ‘Cin Ali’ ve ‘Satranç’, ziyaretçilerini ilkokul sıralarına götürüyor

Başkent Ankara, iki tematik müzesiyle ziyaretçilerini adeta ilkokul sıralarına geri götürüyor. Yurtiçi ve yurt dışından gelen turistlerin de büyüsüne kapıldığı müzelerden birisi, ilkokulda sıralarında birlikte okumayı öğrendiğimiz ve böylece çocukluk kahramanınız olmuş Cin Ali’yi temasına alan ‘Cin Ali Müzesi’… Diğeri ise, kimimizin ilkokulda kimimizin de bir aile yakınından öğrendiği ve ‘kralların oyunu’ olarak adlandırılan satranç oyununu temasına alan ‘Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’…

Başkent Ankara, tarihi dokusu ve doğal güzelliklerinin yanı sıra, kültür sanat hayatıyla da herkesin ilgisini çeken bir kent olarak biliniyor. Sanata, kültür ve tarihle olan bir diğer bağı ise, kuşkusuz müzeler… Bazı müzelerse yakın geçmişe götürerek, aslında bazen bize çocukluğumuzu hatırlatıyor. Bazıları da çocukluğumuzda öğrendiğimiz bir şeyin, hayatımızda nasıl da ilginç bir yer olduğunu hatırlatıyor. Sizleri, işte tam da bu duyguları hatırlatacak olan iki müzeye götürüyoruz. Birisi ilkokulda sıra arkadaşımızın hikâyesine götüren ‘Cin Ali Müzesi’, diğeri ise çocukluğumuzda öğrendiğimiz bir oyun olan satrancın büyüsüne götüren ‘Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’ oluyor.

İlkokuldaki sıra arkadaşımız Cin Ali’ye yakın bakış: Cin Ali Müzesi

İlkokul sıralarımızın adeta bir ‘sıra arkadaşı’ olan ve okumayı, harfleri onun sayesinde öğrendiğimiz Cin Ali, Ankara Kavaklıdere’deki renkli binada adeta yeniden canlanıyor. ‘Oyunla Öğrenme Yöntemi’ sayesinde ortaya çıkan Cin Ali’nin kitapları. Aslında bir öğretmen olan Rasim Kaygusuz tarafından yapıldı. Kaygusuz’un kızları, Nesrin Kaygusuz ve Nevin Kaygusuz ise, babalarının bıraktığı bu mirası, müze ve vakıf olarak yaşatmak için elleri taşın altına koydu. Müzeye bakıldığında aslında Cin Ali karakterinin doğuşu ve bugünlere gelişi anlatılsa da, bir bakıma bir ailenin geçmişi, dünü ve bugünü da müzede canlanıyor. 7’den 70’e birçok çocuğa okumayı öğretmiş Cin Ali’nin, Ankara Bahçelievler ile bağını da anlatan müze, bir yandan ziyaretçilerini ilkokul sıralarına ve oyun oynadığı günlere doğru götürüyor.

Çocukluklarından bu yana Cin Ali’nin hayatlarına işlenmiş bir parça olduğunu, daha detaylı tabirle, büyümeyen küçük kardeşleri gibi gördüklerini söyleyen Nesrin Kaygusuz Kalaycıoğlu, Cin Ali’yi babalarının bir mirası olduğunu belirtiyor. 2013 yılından itibaren Cin Ali’nin telif hakkının kendi ailelerine döndüğünü söyleyen Nesrin Kaygusuz Kalaycıoğlu, Cin Ali’nin gördüğü ilgi karşısında bir girişi yapılası gerektiğini kız kardeşi Nevin Kaygusuz ile düşünmeye başladıklarını ve bu amaçla 2016 yılında bir vakıf kurma girişimine başladıklarını sözlerine ekliyor.

Vakıf kapsamında ‘Cin Ali Müzesi’ni de kurduklarını belirten Kaygusuz, müzedeki detayları da anlatıyor. Müzenin giriş odasında Babası Rasim Kaygusuz ve annesi Remziye Kaygusuz’un yaşantısından önemli eşyaların ve anıların yer aldığını belirten Kaygusuz, daha sonra ziyaretçileri bir sınıf modelinin karşıladığını söylüyor. Sınıftaki sıraların kapanmış bir köy okulundan geldiğini belirten Nesrin Kaygusuz, müzede bir Ankara Odası’nın ve Bahçelievler parkının da bulunduğunu belirtiyor. Engelli çocukları da düşündüklerini belirten Kaygusuz, bir ‘erişilebilir bir müze’ olduklarını ve onlar ın da Cin Ali’yi anlayabilmeleri için çeşitli uğraşları olduklarını söylüyor. Gelen ziyaretçiler hakkında ise Nesrin Kaygusuz Kalaycıoğlu, müzeden sanki çocukluklarına dönüş gibi döndüklerini ve şahane duygularla müzeden ayrıldıklarını sözlerine ekliyor.

Spor ve sanatı buluşturan satranç branşına selam: Gökyay Vakfı Satranç Müzesi

Sporun sanatla buluşması olarak bilinen ve ‘Kralların Oyunu’ olarak adlandırılan satranç, Gökyay Vakfı’nın kurmuş olduğu Satranç Müzesi’nde hayat buluyor. Ülkelerin kültürleri ve tarihlerinin yanı sıra, şehirler, süper kahramanlar ve Lewis takımları gibi farklı temaların satranç taşlarıyla buluştuğu müzede, yüz on ülkeden yaklaşık 716 tane satranç takımı sergilenmekte. Türkiye’nin ilk ve tek satranç müzesi olma özelliğini bünyesinde barındıran Satranç Müzesi, Akın Gökyay tarafından kuruldu.

Ankara’nın Altındağ ilçesi sınırlarında bulunan Satranç Müzesi’nde en çok dikkat çeken satranç takımı ise kuşkusuz ‘Ankara’ temalı satranç takımı oluyor. Ankara’nın simgesel yapıları arasında bulunan Anıtkabir, Atakule, Hitit Güneşi, Kocatepe Camii ve Ulus Atatürk Heykeli’nden oluşan satranç takımının Ankara Kalkınma Ajansı ile beraber düzenledikleri yarışma sayesinde ortaya çıktığını söyleyen Gökyay, takımların oldukça rağbet gördüğünü söyledi. Müzenin Guinness Rekorlar Kitabı’na 31 Ocak 2012’de girdiğini söyleyen Akın Gökyay, ayrıca Satranç Müzesi’nin Türkiye’deki tescilli, ilk ve tek satranç müzesi olduğunun da altını çiziyor. Çocukluğundan bu yana satranç oyununa düşkün olduğunu söyleyen Gökyay, yıllardır bir satranç koleksiyoneri olduğunu ve bu yola eşinden de fazlaca bir destek aldığını sözlerine ekliyor.

İtalya’nın Milano kentini gezdiği sırada, bir mağazanın vitrininde duran bir satranç takımına bayıldığını söyleyen Gökyay, vitrin de gördüğü o takımı hiç unutamadığını ve bu sayede bir satranç koleksiyoneri haline geldiğini belirtiyor. Bünyesinde bulundurduğu satranç takımlarını bir müze haline getirmeyi düşündüğünü söyleyen Gökyay, Ankara’nın Altındağ Belediyesi ile iş birliği içerisine girdiklerini söyledi. 13 Ekim 2015 tarihinde kurulan Satranç Müzesi, birbirinden farklı satranç takımları bulundururken, aynı zamanda bir kültür sanat mekânı olarak da farklı atölye çalışmalarında bulunuyor. Gökyay Vakfı Satranç Müzesi’nde sergilenen en eski satranç takımının ise, İtalyan usulü bir satranç takımı olduğunu söylüyor. Çocukken babasıyla bu satranç takımıyla satranç oynadıklarını söyleyen Gökyay, babasını çok uzun zaman sona yenebildiğini ve babasını maçta yendiği günü de hiç unutamadığını belirtiyor. Bünyesinde bulunan yedi yüz on altı satranç takımını dört farklı temada sergilediklerini söyleyen Gökyay, müzen restore edilen eski bir Ankara evi içerisinde gezilebildiğini de belirtiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz