Ana Sayfa İklim Artvin’deki yangının Cengiz Holding’in siyanür havuzu kurmak istediği yerde çıktığı iddia edildi

Artvin’deki yangının Cengiz Holding’in siyanür havuzu kurmak istediği yerde çıktığı iddia edildi

Cengiz Holding’in Artvin’in Murgul ilçesine bağlı Damar köyü yakınlarında siyanür havuzu kurmak istediği ormanlık alanda yangın çıktı. Yangına, "orman yolu olmadığı" gerekçesiyle uzun süre müdahale edilmedi.

Artvin, Murgul’a bağlı Damar köyü yakınlarındaki ormanlık alanda, dün sabah saatlerinde bilinmeyen bir sebeple orman yangını çıktı.

Yangının çıktığı Damar köyünün, Cengiz Holding’in siyanür havuzu kurmak istediği bölgelerden biri olarak bilinmesi sabotaj iddialarını gündeme getirdi. Yangına, bölgede “orman yolu olmadığı” gerekçesiyle uzun süre müdahale edilmemesi de bu iddiaları güçlendiren nedenlerden biri oldu.

AKP’li Murgul Belediye Başkanı Hasan Çavuş, daha önce de 2014’te Murgul Siyanüre Hayır Platformu’nun direnişi ile geri çektirilen Projeyi yeniden gündeme getirmiş ve bölge halkını ikna etmeye çalışmıştı.

Bölgede yaşayan halk, yangına ilişkin şu ifadeleri kullandı:

“Yangın daha geniş bir bölgeye yayılmaya devam ediyor. Rüzgârın da etkisiyle yangın ikiye bölündü. Yangının çıkış sebebi tam olarak bilinmemekle birlikte resmi olarak da bir açıklama yapılmış değil. Yangının daha geniş bir alana yayılmaması, daha fazla canlının zarar görmemesi ve civar köylere yangının sıçramaması için bir an önce yangına müdahale edilmesini bekliyoruz.” (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz