Ana Sayfa Ekonomi Asgari ücret, dolar karşısında eriyor

Asgari ücret, dolar karşısında eriyor

Döviz kurunun artması sebebiyle her gün farklı kategoriden ürünlere zam yağmaya devam ediyor. Özellikle gıda ve teknoloji ürünlerindeki yüksek artış, yurttaşın bütçesini zorluyor. Asgari ücret ise son yıllarda sürekli değer kaybeden Türk Lirası yüzünden dolar karşısında adeta 'pul' oluyor.

Yurttaşın Türk Lirası’na (TL) güveninin kaybolması üzerine dolar ve farklı döviz türlerine yönelmesi TL’nin değer kaybını rekor düzeylere taşıdı. Merkez Bankası Başkanı Murat Uysal da dün yapılan basın toplantısında “Kur hedefimiz yok, TL aşırı değersiz bir noktada” diyerek itiraf niteliğinde bir açıklamada bulundu.

Asgari ücretle geçimini sağlamaya çalışan yurttaş, son 10 yılda dolar bazında en düşük maaşını alıyor. Asgari ücretli yurttaşın maaşının dolar karşılığının en yüksek olduğu sene 2016 yılıydı. Asgari ücretin bin 300 TL 99 kuruş olduğu 2016 yılında 1 dolar 3 TL ederken, yurttaşın maaşı da 433,66 dolara denk düşüyordu.

Asgari ücret 2011’den 2016’ya kadar neredeyse her yıl 400 doların üstündeyken TL’nin son 3 yıldaki yüksek değer kaybı yurttaşın belini büktü. En son verilere göre 2019 yılında 2 bin 20 TL asgari ücret alan yurttaşın maaşı 356,6 dolara tekabül ediyordu. Ancak bugün itibarıyla 2 bin 324 lira maaş alan asgari ücretli yurttaşın maaşı yalnızca 280 dolara denk geliyor. Bu da TL’nin son bir yıl içindeki değer kaybını gözler önüne seriyor. (RA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz