Ana Sayfa İklim Atıksız Dükkân’da tüketiciler yerli ürün ve üreticilerle buluşuyor

Atıksız Dükkân’da tüketiciler yerli ürün ve üreticilerle buluşuyor

Kadıköy Belediyesi’nin üç ay önce açtığı “Atıksız Dükkân”, Avrupa Uluslararası Yerel Çevre Girişimleri Konseyi (ICLEI Europe) tarafından iyi uygulama örnekleri arasında gösterildi.

İstanbul Kadıköy Belediyesi’nin üyesi olduğu ICLEI Europe; tek kullanımlık ürünler yerine uzun ömürlü, ambalajsız, yerli ve ekolojik ürünlere erişim imkanı sunan, döngüsel ekonomiyi destekleyen, tüketiciyle yerel ürün ve üreticiyi bir araya getiren yerel yönetim uygulaması Atıksız Dükkân’ı iyi uygulama örnekleri arasında gösterdi. Belediye bu uygulamayla, “al – kullan – at” döngüsünü kırmayı, sıfır atık yaşamın mümkün olabileceğini ve ilçede daha sürdürülebilir bir yaşamın nasıl teşvik edilebileceğini göstermeyi amaçlıyor.

Tüketiciyi yerel üreticiyle buluşturan dükkan

Yerel üreticilerin, kadın ve çiftçi kooperatifleri aracı olmadan tüketiciyle buluştuğu Atıksız Dükkân’da, yerel tohumlardan üretilen, mevsiminde temin edilebilecek sağlıklı gıdalar, günlük yaşam, temizlik, kişisel bakım ve mutfak eşyaları gibi uzun ömürlü ve ekolojik ürünler bulunuyor. Ambalajsız veya geri dönüştürülebilir ambalajlarla satılan ürünler, tercihe göre cam kavanoz, bez torba veya evden getirilecek kaplarla tüketiciye sunuluyor.

4 ayaklı ‘Atıksız Yaşam Hareketi’

Atıksız Dükkân, Kadıköy’de evsel atık miktarının azaltılması ve geri dönüştürülebilir ürünlerin ekonomiye yeniden kazandırılması amacıyla başlatılan Atıksız Yaşam Hareketi’nin bir parçası olarak bu yıl 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde hayata geçti. Çevresel sorunları azaltmak ve doğal hayatın sürdürülebilirliğini sağlamak için bireysel olarak tüketim alışkanlıklarını değiştirmek amacıyla başlatılan Atıksız Yaşam Hareketi’nin 4 ayağı bulunuyor: Atıksız Dükkân; Mobil Atık Getirme Merkezi; Atıksız Yaşam Sokağı, Tek Kullanımlık Plastiklerin Azaltılması.

Atıksız Yaşam Hareketi’ni destekleyen Türkiye’nin ilk ve tek yerel yönetim uygulaması olma özelliği taşıyan Atıksız Dükkân, doğal ham maddelerden elde edilen, içeriğinde koruyucu ve zararlı maddelerin bulunmadığı temizlik ürünleri depozitolu çok kullanımlık ambalajlarda satılıyor. Tüketiciler, bir kere aldıkları ambalajla dükkâna tekrar geldiklerinde doldurarak temizlik ürünü edinebiliyor. Dükkân, fiziksel fiş ve faturanın çöp olması sebebiyle, e-arşiv fatura sistemi uygulanıyor.

Su matarası kullanımı teşvik ediliyor

“Atıksız Yaşam Pazarı” da denilen Dükkân, kadın emeğine önem veriyor, el yapımı geleneksel yöntemlerle üretilen ürünleri tüketiciye sunarak zanaatçıya destek oluyor. Doldurulabilir matara fikrinin yaygınlaştırılması için su arıtma sistemi bulunuyor ve tüketiciler mataralarıyla ücretsiz içme suyu temin edebiliyor.

Dükkân, salı ve cumartesi günleri arasındaki her gün 10:00-19:00 saatlerinde ziyaret edilebilir.

Detaylı bilgiye http://dukkan.kadikoy.bel.tr/ adresinden ulaşılabilir.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz