Ana Sayfa Çalışma Hayatı ATO’dan eylem çağrısı: #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz

ATO’dan eylem çağrısı: #YönetemiyorsunuzTükeniyoruz

Ankara Tabip Odası (ATO), Sağlık Bakanlığı’nın salgını yönetemediğini ve sağlık emekçilerin tükendiğini belirterek bütün sağlık çalışanlarına eylem çağrısı yaptı. ATO, 14-18 Eylül tarihleri arasında bütün sağlık emekçilerini siyah kurdele ile çalışmaya, 17 Eylül saat 12:30’da ise hayatını kaybeden hekimler, sağlık çalışanları ve yurttaşlar anısına bir dakikalık saygı duruşu yapmaya çağırdı.

Sağlık Bakanlığı’nın salgını yönetemediğini ve sağlık emekçilerin tükendiğini belirterek tüm sağlık çalışanlarına eylem çağrısı yapan ATO’dan yapılan açıklamada, pandemi boyunca 80 hekim ve sağlık çalışanının hayatını kaybettiği belirtilerek, Sağlık Bakanlığı’nın salgına dair verilerinin “inandırıcılığını” kaybettiği dile getirildi. Oda yaptığı açıklamada, salgının vatandaşların bireysel çabalarına bırakıldığını ve bunun salgını önlemeyeceğini belirtti. Salgınla mücadele için toplumun bütün kesimlerini kapsayan doğru ve şeffaf bilgilendirme talep eden ATO, insan yaşamını önceleyen, insan emeğinin değerini koruyan yasal düzenlemelerin bir an önce yapılması ve emekçilere hak kaybı yaşatılmadan üretime ara verilmesi talebinde bulundu.

COVID-19 meslek hastalığı sayılsın

ATO yaptığı çağrıda salgının sağlık emekçileri için ölüm-kalım savaşına dönüştüğünü hatırlatarak, COVID-19’un meslek hastalığı sayılmasını talebini yineledi. Sağlık emekçilerinin yalnız bırakılmaması gerektiğini vurgulayan ATO, sağlık emekçileri için, “Çalışma sürelerinin 6 saate indirilmesini, dinlenme yer ve zamanlarının pandemi göz önünde bulundurularak yapılandırılmasını ve yeterli sayıda kişisel koruyucu ekipman sağlanmasını, bu hususta hiçbir aksama yaşanmamasını önceleyen bir irade gösterilmesini istiyoruz” diyerek taleplerini sıraladı.

Açıklamasında bütün sağlık çalışanlarına eylem çağrısı yapan ATO, 14-18 Eylül tarihleri arasında bütün sağlık emekçilerini siyah kurdele ile çalışmaya, 17 Eylül saat 12:30’da ise hayatını kaybeden hekimler, sağlık çalışanları ve yurttaşlar anısına bir dakikalık saygı duruşu yapmaya çağırdı.

ATO yaptığı çağrıda eylem programını şöyle paylaştı;

• COVID-19 kaynaklı ölümlere ve artan hasta sayısına dikkat çekmek, bugüne kadar COVID-19 nedeniyle yitirdiğimiz bütün yurttaşlarımızın ve sağlık çalışanlarının anısına saygı gereği; sağlık kurumlarında ve tüm yaşam alanlarında 14-18 Eylül tarihleri arasında “siyah kurdele” takmasını,

• 17 Eylül Perşembe günü saat: 12.30’da hastaneler ve bütün sağlık kurumlarında ve de hayatın olduğu her alanda yitirdiğimiz hekimler, sağlık çalışanları ve vatandaşlarımız anısına “1 dakikalık saygı duruşu yapılmasını” talep ediyoruz. (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz