Ana Sayfa Yargı Avrupa Konseyi Raporu: Türkiye cezaevlerinde doluluk oranında rekor üzerine rekor kırdı

Avrupa Konseyi Raporu: Türkiye cezaevlerinde doluluk oranında rekor üzerine rekor kırdı

Koronavirüs tehdidi nedeniyle kısmi infaz yasasıyla hapishanelerini boşaltmaya hazırlanan Türkiye, Avrupa Konseyi üyesi 47 ülke arasında Rusya'dan sonra en fazla tutuklu bulunduran ülke olarak kayıtlara geçti. Ayrıca Türkiye, hapsedilme oranındaki yüzde 13 artışla da birinci sırada yer aldı.

Avrupa Konseyi üyesi 47 ülkenin cezaevlerindeki nüfus oranlarını gösteren 2019 raporu açıklandı. Türkiye, 100 bin kişiden ortalama 329 tutuklu oranıyla, üye ülkeler arasında Rusya’dan sonra en fazla tutuklama oranına sahip ikinci ülke oldu.

Konsey üyelerinin toplamına bakıldığında ise tutuklu oranının 106 olduğu görülüyor. Türkiye, yüz bin kişiye oranla hapsedilme oranında da yüzde 13 artışla birinci sırada yer alıyor.

Türkiye, 65 yaş ve üzeri tutukluluk oranında ilk sırada

31 Ocak 2019 itibariyle 50 yaş üzeri tutuklularda yüzde 35.2 ile başı Bulgaristan çekerken, Türkiye’deki 50 yaş üstü tutukluların oranının yüzde 10.9 olduğu görülüyor. Raporda, Moldovya en yüksek hapishane nüfusuna sahip olan ülke olarak ilk sırada yer alıyor. Karadağ, Litvanya ve Türkiye gibi hapishane doluluk oranının yüksek olduğu ülkelerde, 50 yaş üstü tutuklu oranının düşüklüğü göze çarpıyor. Buna karşın Türkiye 65 yaş ve üzeri tutukluluk oranında başı çekiyor. Türkiye’de 3 bin 521 mahkumun 65 yaşın üzerinde olduğu belirtiliyor.

Türkiye’nin Suriye savaşı nedeniyle çok sayıda yabancı terörist gruplarının saldırısına hedef olmasına karşın, hapishanedeki rakamlar bununla örtüşmüyor. Hapishanelerdeki yabancı tutuklu oranında ise Türkiye yüzde 3.3 ile alt sıralarda yer alıyor. İspanya’da yabancı tutukluların sayısı yüzde 28, Hollanda ve Fransa’da ise yüzde 23 civarında, İsviçre’de ise bu oran yüzde 72.

Türkiye’deki uzun yargılama süreci de istatistiklerde kendini gösterdi. Hükmü kesinleşmemiş tutuklu oranlarında Türkiye, Konsey üyesi ülkeler arasında yüzde 20.4 ile orta sıralarda yer alıyor.

Yapılan araştırmada cezaevlerinde bulunan kadınların oranının yüzde 5 olduğu tespit edildi. Cezaevlerinde en çok kadın tutuklu bulunan ülke yüzde 14.3 ile Monako olurken Türkiye’de bu oran yüzde 3.9 olarak belirlendi.

Türkiye, aşırı kalabalık hapishaneler bulunduran 10 ülkenin başını çekiyor

Türkiye, hapishane yoğunluğunda yüzde 122.5 ile başı çekiyor. Yüzde 100’ün üzerinde hapishane yoğunluğuna sahip 15 ülke bulunuyor. Türkiye gibi hapishanelerinde yoğunluk yaşanan AB üyesi ülkeler arasında Belçika yüzde 120.6 ile ikinci sırada yer alıyor. Onu, İtalya, Fransa ve Macaristan takip ediyor.

Bir infaz memuruna düşen mahkum sayısında da Türkiye yüzde 4,9 ile başı çekiyor. Konsey genelinde bu oran yüzde 1.6 seviyesinde. Türkiye, Konsey’in tutukluluk süresine dair taleplerine yanıt vermediği için Avrupa genelinde 8 ay olan tutukluluk süresine dair veri yer almıyor.

Türkiye, hapishane artışında Andora’dan sonra ikinci sırada

Türkiye’deki hapishane nüfusu 2018’e kıyasla 2019’da yüzde 3.3 arttı. Bu artışla Türkiye, Andora’dan sonra en çok hapishane nüfus artışı sağlayan ikinci ülke oldu.

Rapora göre, Türkiye’de tutukluların yüzde 9.9’u 3 ile 1 yıl arasında hapis istemiyle yargılanırken, 3 ile 5 yıl arasında hapis istemiyle yargılananların oranı yüzde 12.2; 5 ile 10 yıl arasında yargılananların oranı yüzde 27.8 olarak belirlendi.

Türkiye’de, 2019 yılında tutuklular için yapılan günlük harcama miktarı paylaşılmadığı için bilinmiyor. Ancak cezası kesinleşmemiş ve mahkumlar için geçtiğimiz yıllarda 21 Euro olan günlük harcama miktarının, 16 Euro’ya düşmesi dikkat çekiyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz