Ana Sayfa Dış haberler Avrupa’nın en misafirperver ülkelerinden biri: Sokak müziği ile hayat bulan İrlanda…

Avrupa’nın en misafirperver ülkelerinden biri: Sokak müziği ile hayat bulan İrlanda…

İrlanda denildiği zaman akla ilk gelenlerden olan yeşil renk, ülkenin doğasını ve yeşil manzarasını simgeliyor. Tek bir ulusal kültüre sahip olan İrlanda, Avrupa’nın en kozmopolit şehirlerinden biri olarak görülüyor. Genellikle Protestanlık ve Katolik mezheplerinden etkilenen İrlandalılar, Hristiyanlık inancının gerekleri doğrultusunda yaşamlarını sürdürüyor. Sanat ve Edebiyat dallarıyla diğer ülkelerden ayrılan İrlanda, yemek kültürü ile de ön plana çıkıyor. İrlanda’da yaşayan Joel Watters ile Türkiye ve İrlanda kültürü arasındaki benzerlik ve farkları konuştuk.

Her yemeğin yanında patates yiyen İrlandalılar, bal tüketiminde de ilk sırada yer alıyor. Balık tüketimi ise et kültürü kadar yaygın değil. İrlanda yemek kültürü denildiği zaman akla ilk gelen yabani kazlar, kümes hayvanları, kabuklu deniz ürünleri oluyor. Meyve olarak ise daha çok kiraz ve çilek tercih ediliyor. 16. yüzyılda patates ekimine ağırlık veren İrlanda, ilerleyen zamanlarda Batı’nın yemek kültüründen kendisine pay çıkarmayı başarmasıyla biliniyor.

İrlanda’da yaşayan Joel Watters ile Türkiye ve ülkesi arasındaki etnik farklılıklar ve Pub kültürü hakkında konuştuk:

“Türkiye gerçekten çok güzel bir ülke. İrlanda ve Türkiye arasında kültür farkı oluşuyor. Mesela İrlanda’da sizi hiç tanımayan bir insanla bile selamlaşma durumu var. En az Türkiye kadar misafirperver bir ülkeyiz. İrlanda’da insanlar bir yerden bir yere ulaşım sağlamak için genelde bisiklet tercih ederler. Bundan dolayı ülkemizde çok fazla trafik sorunu ile karşı karşıya kalmayız. İrlanda’nın Dublin merkezinde yaşam diğer kentlere oranla daha pahalı. Kültürel olarak diğer ülkelerden farklı bir yaşam tarzına sahibiz.

“İrlanda ‘Pub kültürü’ ile anılan bir ülke. Türkiye’de insanlar çok fazla barlara gitmiyor fakat bizde meyhane ve barlar çok yaygın olarak kullanılır. Barlar İrlanda’da en yaygın buluşma mekanıdır. Barlarda ve meyhanelerde çalan müzikler ise daha çok kültürümüzü yansıtır. Bazı eğlence mekanları temaya göre dekore edilerek, uyarlanır. Eğlence mekanlarında sigara içilmesi 2004 tarihinde yasaklandı. Bu yasağa ülke genelinde destek verildi. Hatta eğlence mekanlarında sigara yasağı konusunda böyle bir karar alan ilk ülke olduk diyebiliriz.

Türklere özel bir sempatimiz var. Ben Türkiye’ye tatile geldiğim zaman insanlarının çok kibar olduğunu gözlemledim. Eğlence kültürümüz diğer milletlere göre biraz daha farklı. Bunun dışında ülkemize okumaya gelen öğrenciler, kültürümüze kolaylıkla adapte oluyor. Hareketli ve canlı bir şehir olan İrlanda, kültürel ve sanatsal etkinliklere de diğer ülkelerden daha çok önem veriyor. Ada ülkesi olan İrlanda’da sinema sektörü de çok gelişmiştir.”

Sokak müziği ile hayat bulan bir ülke…

İçki kültürü bir hayli gelişmiş olan İrlandalılar, sokaklarda dans etmeyi çok seviyor. Sokak müziği sayesinde insanlar negatif enerjisini dışarıya atıyor. İrlanda’nın en büyük kutlamalarından biri olan Christmas hakkında konuştuğumuz Watters, Aralık ayını Noel başlangıcı olarak saydıklarını söyleyerek Christmas bayramının detaylarını şöyle anlatıyor:

“İrlanda’da Noel gelenekleri Batı ülkeleri ile neredeyse aynı. Aralık ayı ile birlikte insanlar alışverişlerini yaparak, evlerini süslemeye başlar. Noel ağaçlarına süsleme yapıldıktan sonra inançlarımız gereği küçük bir işaret bırakırız. ‘Christmas’ geleneği doğrultusunda süslenen ağacın altında toplanan aileler, o gün birbirlerine en ilginç hediyeleri takdim eder. Bu aktivitelerin ardından Noel geleneği ile bir araya gelen aile ya da arkadaşlar genelde at yarışı oyununa gider. Biz İrlandalılar Noel geleneğinin tadını genelde böyle çıkarıyoruz.”

“Kapı kapı dolaşıp ölmüş insanlar için yiyecek istiyoruz”

Dünyanın farklı bölgelerinde kutlanan Cadılar Bayramı, ‘Azizler Gününün Arifesi’ olarak biliniyor. Yılda bir defa yapılan festival, ‘ölülerle konuşma zamanı’ olarak düşünülüyor. Genelde ölülerin ruhlarının diğer dünyaya geçtiği günün anısına düzenlenen etkinlikte, insanlar yaşayan ölüler gibi giyiniyor. Bu inanışın Orta Çağ geleneğine dayandığını söyleyen Watters, Cadılar Bayramı’nda insanların kapı kapı dolaşıp ölmüş kişiler için yiyecek istediğini söylüyor.

Cadılar Bayramı’nda gece yarısı mum ışığında aynaya bakmanın bir ritüel olduğunu söyleyen Watters, Bayram’a ilişkin deneyimlerini şöyle paylaşıyor:

“O gün gelenekler dahilinde bir kadının mum ışığında aynaya bakması kutsal bir davranış sayılıyor. Aynaya bakan kadın, gelecekteki eşinin yüzünü görebilme imkanına sahip oluyor. Bunun haricinde İrlanda, Cadılar Bayramını diğer ülkelerden ayrı yaşayan bir millet. İrlandalı göçmenlerle Kuzey Amerika’da gelenek haline gelen Cadılar Bayramı, 20. yüzyıl ile birlikte çocuk bayramına dönüştü.

Cadılar Bayramı ile birlikte periler ve çeşitli doğaüstü varlıklar bu gelenekle ilişkilendirildi. Ölmüş insanları unutmadıklarını bu gelenek ile ispat eden İrlandalılar, hayalet ve cadı gibi giyinerek bunu bir bayrama dönüştürdü. Zaten bayramın popülaritesi de her geçen yıl artmaya devam ediyor. Türkiye ve Müslüman ülkeler hariç Avrupa ülkeleri Cadılar Bayramını büyük bir şenlikle kutluyor.”

Avrupa’nın en misafirperver ülkelerinden biri

Sakin bir şehir yapısı ile ön plana çıkan İrlanda, doğa güzellikleriyle de göz dolduruyor. Watters, İrlanda’da geleneksel restoran ve barların turist çektiğini belirterek şöyle konuşuyor:

“Avrupa’nın en dost canlısı ülkelerin başında bulunuyoruz. Covid-19 kısıtlamalarının kalkmasının ardından ülkeye ziyarete gelenlerin sayısı arttı. Karmaşık mimarisi, eski tarihi dokusu, sanat eserleri ve restore edilmemiş restoran ve barlar turistlerin odak noktası oluyor. Bunlar bize gurur veriyor.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz