Ana Sayfa Çalışma Hayatı Avukatlar’dan 5 Nisan avukatlar günü açıklaması: Saldırılara, baskılara, tehditlere rağmen mesleğimizi savunmaya...

Avukatlar’dan 5 Nisan avukatlar günü açıklaması: Saldırılara, baskılara, tehditlere rağmen mesleğimizi savunmaya devam edeceğiz

"5 Nisan Avukatlar Günü" dolayısıyla, Çağlayan Adliyesi önünde toplanan avukatlar, “5 Nisan Avukatlar Günü'nü kutlama değil, mücadele günü olarak görüyor ve saldırılara, baskılara, tehditlere rağmen mesleğimizi savunmaya devam edeceğimizi tekrar ilan ediyoruz” dedi.

“5 Nisan Avukatlar Günü” dolayısıyla, Çağlayan Adliyesi önünde toplanan avukatlar, “5 Nisan Avukatlar Günü’nü kutlama değil, mücadele günü olarak görüyor ve saldırılara, baskılara, tehditlere rağmen mesleğimizi savunmaya devam edeceğimizi tekrar ilan ediyoruz” dediler.

İstanbul Çağlayan Adliyesi’nde toplanan, Avukat Dayanışması, Avukat Hareketi, Avukatlar Sendikası, Çağdaş Avukatlar Grubu, ÇHD İstanbul Şubesi, Demokrasi İçin Hukukçular, Hukukta Sol Tavır Derneği, Kartal Hukukçular Derneği, ÖHD İstanbul Şubesi, Özgürlükçü Demokrat Avukatlar, “5 Nisan Avukatlar Günü” dolayısıyla ortak bir açıklama yaptı.

Basın açıklamasını Avukat Ezgi Önalan okudu. 5 Nisan’ın kendileri için mücadele günü olduğunu söyleyen Önalan, “Her 5 Nisan Avukatlar Günü, bir tarafıyla hukuk dışılıklar için muhasebe, bir tarafıyla özgürlük, eşitlik, insan onuru adına ve savunma mesleğinin kurumsal kazanımları adına yeni hukuksal gelişmeler için mücadele günümüzdür. Ne yazık ki, uzun yıllardır hukuksuzlukların muhasebesi tarafında birikenler artmaktadır” dedi.

“Ömer Faruk Gergerlioğlu hedef haline getirildi”

HDP milletvekilliği düşürülerek tutuklanan Ömer Faruk Gergerlioğlu’nun da hak ihlallerini dile getirdiği için hedef haline getirildiğini vurgulayan Avukat Önalan, şunları söyledi:

“Saray rejiminin saldırısı sadece avukatlıkla sınırlı değil tüm topluma yöneliktir. İstisnai olarak yazılı hukuku uygulayan hakimler hakkında usulsüz soruşturma ve açığa almalarla yıldırma politikası izlenmekte, adil yargılamayı etkilemeye teşebbüs suçu işlenmektedir. Yıllardır HDP’ye ve Kürt halkına karşı uygulanan düşman ceza hukuku devam etmekte, HDP kapatılmaya çalışılmaktadır. Yaşanan hak ihlallerini dile getirdiği için Ömer Faruk Gergerlioğlu hedef haline getirilmiş, Anayasaya aykırı olarak milletvekili statüsüne rağmen yargılama durdurulmadan ceza verilmiş ve yine AYM’nin Enis Berberoğlu kararına rağmen hukuksuzca Meclis’te karar okunarak vekilliği düşürülmüştür. Toplumsal mücadelenin geliştiği her direniş alanına pervasızca saldırılmakta, karşı çıkan kim varsa saldırılardan nasibini almaktadır.” 

“İktidarın istediği makbul avukatlar olmamaya davet ediyoruz”

Önalan açıklamayı, baskılara boyun eğmeyeceklerini ve iktidarın istediği ‘makbul avukatlar’ olmayacaklarını ifade ederek, şunları kaydetti:

“Ancak bütün bunlara rağmen direniş büyümekte, gelişmektedir. ‘İstanbul Sözleşmesini uygulatacağız’ diyerek meydanları dolduran kadın ve LGBTİ+’lar, ‘Üniversiteleri bileşenleri yönetsin’ şiarıyla aşağı bakmayan öğrenciler, seçim hakkından vazgeçmeyen akademisyenler ‘Kod-29 Kaldırılsın’ diye yollara dökülen işçiler, Newroz’u yüz binlerle mücadele alanına çeviren Kürt halkı, tüm baskılara rağmen haklarını kullanmakta ısrar etmektedir. Bizler, hak ve özgürlükler mücadelesi yürüten her kesimin avukatlığını yapan hukuk kurumları olarak; hiç bir baskıya ve bölme girişimine boyun eğmeyeceğimizi buradan bir kez daha ifade etmek istiyoruz. Tüm meslektaşlarımızı 5 Nisan Avukatlar Günü vesilesiyle mücadeleyi büyütmeye, iktidarın istediği ‘makbul avukat’ olmamaya ve kendinden başlayarak bütün toplum için sözünü üretmeye davet ediyoruz. 5 Nisan Avukatlar Günü tüm meslektaşlarımız için kutlu olsun.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz