Ana Sayfa Politika Ayasofya protokolü imzalandı

Ayasofya protokolü imzalandı

Ayasofya'nın Diyanet İşleri Başkanlığı'na devredilmesine ilişkin protokol imzalandı. Protokole göre camideki din hizmetleri Diyanet tarafından, koruma faaliyetleri ise Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yürütülecek.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Diyanet İşleri Başkanlığı arasında “Ayasofya-i Kebir Camii Şerifi’nde Yürütülecek Koruma, Geliştirme, Tanıtım ve Yönetim Faaliyetlerine İlişkin İş Birliği Protokolü” imzalandı.

Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Ali Erbaş törende yaptığı konuşmada Ayasofya’nın bütün insanlığa hizmet etmeye devam edeceğini belirterek “El birliği ile bu insanlık mirasını nasıl en güzel şekilde koruyacağız noktasında katkılarımız ne olacak bu protokol ile onu ortaya koyuyoruz. Bir görev dağılımı yapıyoruz. Ayasofya’nın ziyaretçileri daha da artacak” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Ayasofya’nın yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine ücretsiz bir şekilde açık olacağını ve Ayasofya için ayrılan bütçenin birkaç katına çıkarıldığını ifade ederek şöyle konuştu:

“Hiç kimsenin şüphesi olmasın Ayasofya itinayla korunacaktır. Bu protokol ile Ayasofya’nın korunmasına yönelik ana ilkeler saptandı. Kurumlar arası iş birliği belirlendi. Din hizmetleri Diyanet İşleri Başkanlığımızca yürütülecektir. Restorasyon ve koruma faaliyetleri de Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak biz yürüteceğiz.

Ayasofya Camii, yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açık olacak üstelik ücretsiz olacak. Cumhurbaşkanımızın talimatıyla restorasyon bütçeleri birkaç katına çıkarıldı. Hem Kültür ve Turizm Bakanlığı olarak hem de vakıflar genel müdürlüğünün desteğiyle restorasyonları hızlandırıyoruz.

Sayın Cumhurbaşkanımızın talimatıyla Sultanahmet Meydanı’ndaki tapu binası bakanlığımıza tahsis edildi. Orada hem ikona ve kilise eşyaları koleksiyonu ki bu bin 359 tane, İslami dönem koleksiyonları, taş eserler koleksiyonu ve sikke koleksiyonu gibi birçok hazine değerimizi orada sergilemeye başlayacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz