Ana Sayfa Yargı AYM kürtaj talebinin reddini hak ihlali saydı

AYM kürtaj talebinin reddini hak ihlali saydı

Anayasa Mahkemesi, nitelikli cinsel saldırı sonucu hamile kalan çocuğun gebeliğin sonlandırılması talebinin sürüncemede bırakılmasını hak ihlali saydı. Yüksek Mahkeme, açtığı dava sonuçlana kadar doğum yapan çocuğa 100 bin TL tazminat ödenmesini kararlaştırdı. Bu rakam AYM’nin bugüne kadar verdiği en yüksek tazminat miktarı olarak kayıtlara geçti.

Anayasa Mahkemesi, nitelikli cinsel saldırı sonucu hamile kalan çocuğun gebeliğin sonlandırılması talebinin sürüncemede bırakılmasını hak ihlali saydı.

HaberTürk’ten Fevzi Çakır’ın haberine göre, olay 2017’de Mersin’de yaşandı. O tarihte 17 yaşında olan çocuk Mut Devlet Hastanesi’nde yapılan muayenesinde 10 hafta üç günlük hamile olduğu tespit edildi. Yaşının küçük olması ve farklı kişilerle birlikte olduğunu beyan etmesi üzerine durum polise bildirildi. Mut Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

“İlişkiye zorlandım”

Soruşturma kapsamında ifadesi alınan çocuğun kimden hamile kaldığını bilmediğini, ilk olarak 2016 yılında, daha sonra da şantaj yapılarak cinsel ilişkiye zorlandığını söyledi ve faillerin isimlerini verdi.

Savcılık ikisi 18 yaşından küçük 5 şüpheli hakkında “cinsel istismar” suçundan soruşturma başlattı. Çocuk tedbir olarak Şiddet Önleme ve İzleme Merkezine götürülürken, ailesi şüphelilerden şikayetçi oldu ve gebeliğin sonlandırılmasını talep etti.

Kürtaj talebi reddedildi

Sulh Ceza Hakimliği gebeliğin sonlandırılması talebini önce usulden reddetti. Gerekçede, başsavcılığın talepte bulunması gerektiği belirtildi. Aile savcılıktan talepte bulunmasını istedi ve savcılık hakimlikten gebeliğin sonlandırılmasına karar verilmesini talep etti. Ancak savcılığın talebi de hakimlik tarafından reddedildi.

Hakimlik, cenin yaşam hakkına vurgu yaptı. Dosyada cinsel istismara maruz bırakılan çocuğun sağlık durumu olumsuz etkileyen bir durum olduğuna dair bir rapora yer verilmediği ifade edildi.

Dört kez ret kararı

Bu karar sonrası çocuğun psikolojisinin bozuk olduğunu, doğum yapmak istemediğini, bir an önce kürtaj olmak istediğini belirten bir yazıyı savcılığa gönderdi. Başsavcılık talep üzerine yeniden karar verilmesini istedi. Ancak, hakim üçüncü kez talebi reddetti.

Bunun üzerine savcılık, Mersin Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden rapor aldı. Bu sırada hamilelik 12,5 haftalık oldu. Raporda; yaşının küçük olması ve ruhsal açıdan travmatik süreç yaşamasından dolayı gebeliğin sonlandırılmasının hem anne hem de cenin yararına olacağı belirtildi. Başsavcılık bu rapor üzerine bir kez daha gebeliğin sonlandırılması için hakimlikten talepte bulundu. Hakimlik, talebi dördüncü kez reddetti. Gerekçe olarak da bu kez raporun yeterince ayrıntılı olmamasını öne sürüldü.

Yargı süreci sürerken doğum gerçekleşti

Yargı süreci devam ederken doğum gerçekleşti. Çocuk devlet korumasına alındı. İstismara maruz bırakılan çocuk ise gebeliğinin sonlandırılması talebinin sürüncemede bırakılması nedeniyle maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkı ile özel hayata saygı hakkının ihlal edildiğini belirterek, Anayasa Mahkemesi’ne başvurdu.

Yüksek Mahkeme, maddi ve manevi varlığın korunması ve geliştirilmesi hakkının ihlal edildiğine hükmederek 100 bin TL tazminat ödenmesini kararlaştırdı. Bu rakam AYM’nin bugüne kadar verdiği en yüksek tazminat miktarı olarak kayıtlara geçti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz