Ana Sayfa Sağlık Eski Orgeneral Yalman’ın ölüm nedeni: Koronavirüs

Eski Orgeneral Yalman’ın ölüm nedeni: Koronavirüs

Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği, Emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın eşinde testlerin pozitif çıktığını açıkladı. Başhekimlik, “Eşinin test sonucunun COVID pozitif gelmesi üzerine merhum Aytaç Yalman’ın klinik tablosunun da uyumlu olduğu dikkate alındığında COVID 19’a bağlı vefat ettiği kanaati oluşmuştur” bilgisini verdi.

(ANKA/EDA SÖNMEZ) Sultan Abdülhamid Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimliği, eski Kara Kuvvetleri Komutanı, emekli Orgeneral Aytaç Yalman’ın Konoravirüs nedeniyle yaşamını yitirdiğini doğruladı. Yalman’ın eşinde de koronavirüs testi pozitif çıkınca Yalman’ın daha önce götürüldüğü hastane, Fenerbahçe Orduevi personeli ve evindekilerden de numune alındı.

Hastane Başhekimliği, Yalman’ın hastaneye getiriliş öyküsü, uygulanan tedavi ve bundan sonra yapılan işlemlerle ilgili şu bilgileri verdi:

Önce nefes darlığı

Tahir Aytaç YALMAN

79 yaşında erkek hasta. Emekli Orgeneral. Öyküsünde hipertansiyonu dışında ek hastalığı olmayan hastanın; 11 Mart’ta nefes darlığı şikayeti başlamış. 12 Mart ta şikayetleri nedeniyle Fenerbahçe Orduevi Doktoru eve çağırılmış. Orduevi Doktorundan alınan bilgiye göre :

Fizik Muayene Bulguları (12.03.2020): Dispneik,hafif taşipneik, Ateş 38.5, NDS:96, Sat: Oda havasında yüzde 92, Dinlemekle akciğerde bilateral raller mevcut

Hastaneye gitmek istemedi

Bu bulgular ile orduevi hekimi, Yalman’a hastaneye gitmesi gerektiğini bildirmiş ancak Yalman kabul etmemiş, kendisine evde serum tedavisi uygulanmasını istemiş.

Hastaneden eve gitmek istedi

13.03.2020 tarihinde şikayetlerinin artışı nedeni ile aynı doktor tekrar eve çağırılmış ve bu sefer hasta ikna edilerek hastaneye götürülmüş. Bilgisayarlı tomografisi çekilen hastaya “interstisyel Pnomoni” tanısı konulmuş ve yatış önerilmiş, hastayatışı kabul etmemiş ,eve gitmiş ancak kötüleşince hastaneye tekrar gidilmiş ve saat 17:00 de özel bir sağlık kuruluşu’na yatırılmış.

Durumu bozulunca hastaneye nakledilmiş

14.03.2020 ve 15.03.2020 tarihlerinde  hastanede yatmaya devam ederken hastanın genel durumu bozulmuş, hipoksisi derinleşmiş.

15.03.2020 tarihinde sabah saatlerinde hastanın filmleri konsültasyon amacıyla Sultan Abdülhamid EAH Göğüs Hastalıkları kliniğince değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirme sonucunda takip edilen doktoruyla da görüşülerek hastanın hastanemize nakli sağlanmıştır.

15.03.2020 saat 13.00 de Sultan Abdülhamid 2.Han Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil servisine getirildiğinde muayene bulguları:

Bilinci açıkmış

Bilinç açık, uykuya meyilli, genel durum kötü, dispneik, taşipneik, yardımcı solunum kasları solunuma katılıyor, TA:130/60 ,sat %45 NDS:117.

Hasta bu halde derhal entübe edilerek ventilatöre bağlanmıştır. Hastanın viral pnomoni tablosuna istinaden gerekli tedavisi planlanmış ve tetkikleri istenmiştir. Ancak hastada saat 19:10 da arrest gelişmiş , derhal hızlı ve etkin CPR başlanmış.15 ampül atropin, 10 ampul bikarbonat yapılmış ancak 40 dakika sonunda ritmi dönmeyince 19:50 de exitus olarak kabul edilmiştir.

Eşi de hastaneye yatırıldı

Hastanın kliniğinin ve tetkiklerinin bakanlık Kovid-19 rehberinde tarif edilen olası vaka tanımına benzemesinden dolayı filyasyon yapılmasına karar verilmiş, yapılan filyasyon sonucunda eşinde semptomlar görülmesi üzerine 15.03.2020 tarihinde aynı hastaneye yatışı yapılmıştır.

Hastaya daha önce takip edildiği sağlık kuruluşu ve Ordu Evi’nde tedavi uygulayan sağlık profesyonelleri, ev temaslıları, iş yeri temaslılarına filyasyon yapılmış numuneleri alınmış gerekli izolasyon tedbirleri uygulanmıştır.

Eşinde Koronavirüs tespit edildi

Eşinin test sonucunun Kovid-19 pozitif gelmesi üzerine merhum Aytaç YALMAN”ın klinik tablosunun da uyumlu olduğu dikkate alındığında Kovid-19’a bağlı vefat ettiği kanaati oluşmuştur.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz