Ana Sayfa Kültür-Sanat Ayvalık’ta 4’üncü kez sinema tutkusu yaşanacak

Ayvalık’ta 4’üncü kez sinema tutkusu yaşanacak

İlk iki yılında fiziki olarak gerçekleştirilen, geçtiğimiz yıl ise salgın nedeniyle çevrimiçinde yayınladığı filmlerle ilgi gören Başka Sinema Ayvalık Film Festivali, dördüncü yılında Ayvalıklı sinemaseverlerle buluşacak. Azize Tan’ın direktörlüğünde gerçekleşecek olan festival, bu yıl 2-8 Eylül tarihlerinde izleyicilerini bekliyor olacak. Gösterimlerini Vural Sineması ve Ayvalık Büyük Park Amfitiyatro’da yapacak olan festivalin afişi ise, Cansu Uzun Gün’ün illüstrasyonu ve Emel Işıtan’ın görsel tasarımı imzası taşımakta. Festival kapsamında Temmuz ayında ise, açık havada 9 gün boyunca gösterimler yapılmıştı.

2018 yılından bu yana düzenlenen ve düzenlendiği yılda bu yana büyük bir ilgi gören “Başka Sinema Ayvalık Film Festivali”, dördüncü yılında sinemaseverlerle buluşmaya hazırlanıyor. 2018 ve 2019 yılında büyük bir ilgiyle Ayvalıklı sinemaseverler tarafından ilgi gören festival, 2020 yılında pandemi nedeniyle fiziki olarak düzenlenememişti. Ancak geçtiğimiz yıl İstanbul Film Festivali’nin çevrimiçi gösterim sitesinde 5 film gösterimi yapan “Başka Sinema Ayvalık Film Festivali”, bu yıl fiziki olarak sinemaseverleri bekliyor olacak. 2 Eylül’de başlayıp 8 Eylül’de sona erecek olan festival, gösterimlerini hem kapalı hem de açık alanlarda yapmayı hedefliyor. Festival kapsamında gösterilecek olan filmler, Vural Sineması’nda ve Ayvalık Büyük Park Amfitiyatro’da izleyicilerle buluşacak.

Festivalin açılışı “Annette” ile yapılacak

Festivalin açılış töreni ise, 2 Eylül akşamı Ayvalık Büyük Park Amfitiyatro’da düzenlenecek. Gecede törenin ardından, dünya prömiyerini Temmuz ayında Cannes Film Festivali’nde gerçekleştiren “Annette” filmi gösterilecek. Festivalin açılış filmi olacak olan Annette’in yönetmenliğini Leos Carax üstlenirken, başrolleri ise Adam Driver ve Marion Cotillard paylaşıyor. Festivalin henüz açıklanmayan programında ayrıca Türk sinemasının yepyeni filmleri ve dünya sinemasının festivallerde prömiyerlerini gerçekleştirmiş filmleri de yer alacak. Festival kapsamında ayrıca, Temmuz ayında 9 gün boyunca film gösterimleri de yapılmıştı. “Açıkhavada Sinema” adıyla yapılan etkinlikte Oscar, BAFT ve Altın Küre’de ödüller kazanmış filmlerin yanı sıra Berlin, Venedik, Sundance ve Toronto gibi önemli festivallerde gösterilmiş başarılı filmler yer almıştı.

Ayrıca festival kapsamında son dönemde sonuçlarına katlandığımız iklim krizini ele alacak özel bir bölüm de yer alırken, öğrencilere yönelik atölyeler ve paneller de yapılacak. Film gösterimlerinin ardından film ekipleriyle yapılacak söyleşiler de festivalde yer alırken, çocuklar için film gösterimleri Cüneyt Cebenoyan Çocuk ve Sinema Buluşmaları iş birliğiyle geçtiğimiz yıllarda yapıldığı gibi devam edecek. Başka Sinema Ayvalık Film Festivali’nin dördüncü yıl afişi de izleyicilerle paylaşıldı. Festivalin afişi bu yıl yeşil renklerden oluşurken, büyük bir ağaç afişin başrolünü oynuyor. Afişin tasarımı ise Cansu Uzun Gün’ün illüstrasyonu ve Emel Işıtan’ın görsel tasarımı imzası taşıyor.

KAV Yılın Yönetmeni Ödülü, 4. kez sahibini bulacak

Festival destekçilerinden olan Kariyo & Ababay Vakfı yani KAV, bu yıl da festival kapsamında özel ödül verecek. Her yıl KAV Yılın Yönetmeni Ödülü’nü veren Kariyo & Ababay Vakfı, bu ödülü verirken sinema alanında yaratıcılığı, öncü ve örnek olmayı, ilham vericiliği, üretkenliği ve ulusal ve uluslararası sanatsal başarıyı onurlandırmak amacı taşımasına dikkat ediyor. Daha önceki yıllarda Nuri Bilge Ceylan, Emin Alper ve Ümit Ünal’a verilen ödülün bu yılki sahibi ise 3 Eylül akşamı açıklanacak. 100.000 TL değerindeki ödül çeki ve ödül heykelciği; Selim Eyüboğlu, Esin Küçüktepepınar, Onur Saylak, Müge Turan ve Ümit Ünal’dan oluşan Danışma Kurulu tarafından belirlenen adaylar arasından bir yönetmene verilecek.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz