Ana Sayfa Gazetecilik Bahçelievler’deki 7 gencin katilinin ekrana çıkarılması ve katliamın meşru gösterilmesine tepki yağdı

Bahçelievler’deki 7 gencin katilinin ekrana çıkarılması ve katliamın meşru gösterilmesine tepki yağdı

Ekim 1978’de Ankara'da Bahçelievler Katliamını gerçekleştiren Haluk Kırcı’nın canlı yayına çıkarılması tepki topladı. Birçok gazeteci ve yazar, öldürülen Türkiye İşçi Partisi üyesi yedi gencin katillerinden biri olan Kırcı’nın programa davet edilmesini ve katliamı meşru göstermesini kınayan açıklamalar yayınladı.

Ankara’nın Bahçelievler semtinde 8 Ekim 1978’de Türkiye İşçi Partisi üyelerine yönelik gerçekleştirilen katliamda cinayetlerin faillerinden biri olan Haluk Kırcı, Haber Global’in canlı yayınında sarf ettiği “Katliam değildi, intikamdı” sözleri tepki topladı. Birçok gazeteci ve yazar “bir katliam sorumlusuna söz hakkı tanınamaz” diyerek kanala eleştirilerini dile getirdi.

“Bu kirli düzenin çarkları içinde gazetecilik yok, televizyonculuk yok”

TİP Genel Başkanı Erkan Baş, konuya ilişkin “Faillerin, onları azmettirenlerin nasıl serbest bırakıldıkları, nasıl kullanıldıkları biliniyor. Dün bu katillerden biri, bir ‘star’ gibi televizyona çıkarıldı” dedi ve “Bir soruşturma, araştırmacı gazetecilik, katliamda bilinmeyen yönleri açığa çıkarma amacı da yoktu. Bu kirli düzenin çarkları içinde gazetecilik yok, televizyonculuk yok. Tüm medya ‘katillerin sesi’ olsun isteniyor, ona göre yapılandırılıyor” diye isyan etti.

Baş, “Adını koyalım. Hep birlikte yarattıkları düzenin adı katliam düzenidir” diyerek, katillerin, tecavüzcülerin, kadına ve çocuklara şiddet uygulayanların korunduğunu ve desteklendiğini kaydetti.

“Katillerle aynı safhada yer almıştır”

Sosyal medya hesabından açıklama yapan RTÜK eski üyesi ve medya ombdusmanı Faruk Bildirici, kanala tepki göstererek, “Yedi genci öldüren katile söz hakkı veren de, onu yayınlayan da katliama ortak olmuştur. Katillerle aynı safta yer almıştır” ifadelerini kullandı.

Türkiye Gazeteciler Sendikası Ankara Şube yöneticisi, gazeteci Sibel Hürtaş, kanalın Kırcı’ya söz hakkı vermesini “Yıllar önce Birtan Altınbaş’ın işkenceyle ölüm davasında, mahkemeye yıllarca getiril(e)meyen polis İbrahim Dedeoğlu’nu bulup, konuşmuştum. Kendisini savunacak argümanları kamuoyuyla paylaşmaya dönük hiçbir istek duymamış, aksine ‘Neden mahkemeye gitmiyorsun’ diye sormuştum” diyerek eleştirdi.

Gazeteci-Yazar Gökçer Tahincioğlu da sosyal medya hesabından, Kırcı’nın yaptığı eylemi savunması için söz hakkı bulabilmesini kınadı. Tahincioğlu, “Katliam değildi, dediği, telle, bezle boğduğu, gencecik öğrenciler. Devletin şefkati ile defalarca cezaevinden ‘kaçan’ adam, ‘hümanist’ diye pazarlanan katliamcı liderinin emriyle yaptığı eylemi savunmak için söz hakkı da bulabiliyor” diye kaydetti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz