Ana Sayfa Sağlık Bakan Gül açıkladı: 12 Hakim ve Cumhuriyet savcısı ile 55 personel Koronavirüs’e...

Bakan Gül açıkladı: 12 Hakim ve Cumhuriyet savcısı ile 55 personel Koronavirüs’e yakalandı

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, 12 Hakim ve Cumhuriyet savcısı ile 55 personelde Covid-19 testlerinin pozitif çıktığını, cezaevlerinde herhangi bir pozitif vaka bulunmadığını açıkladı.

Adalet hizmetlerinde Koronavirüs’e karşı alınacak tedbirlerle ilgili koordinasyon toplantılarının dördüncüsü Adalet Bakanı Abdulhamit Gül başkanlığında video konferans yöntemiyle gerçekleştirildi.

Toplantıya HSK Başkanvekili Mehmet Yılmaz, HSK Birinci daire başkanı Halil Koç, Türkiye Barolar Birliği Başkanı Metin Feyzioğlu, Türkiye Noterler Birliği Başkanı Dursun Cin, Bakan yardımcıları Cengiz Öner, Zekeriya Birkan, Şaban Yılmaz, Uğurhan Kuş ve Adalet Bakanlığı bürokratları katıldı.

“Cezaevlerinde pozitif vaka yok”

Adalet Bakanı Gül, toplantı sonrası yaptığı yazılı açıklamada ceza infaz kurumları çatısı altında herhangi bir pozitif vaka bulunmadığını belirtti. Ceza infaz kurumlarına ilk kabullerde tek kişilik odada izolasyon uygulamasının sürdürüldüğünü belirten Gül, yaklaşık 32 bin kurum personelinin vardiya sonrası barınma alanlarında izolasyona tabi tutularak hükümlü ve tutuklular ile personelin dışarıyla temasının asgari seviyeye indirildiği belirtti.

“12 Hakim ve Cumhuriyet savcısı ile 55 personelin testleri pozitif”

Adalet Bakanı Gül “12 Hakim ve Cumhuriyet savcısı ile 55 personelde yapılan Covid-19 testleri pozitif çıktı. Bu kişilerin sağlık durumları iyi, bir kısmı hastanelerde bir kısmı da evlerinde tedavilerine devam etmektedir” dedi.

“Noterlerin yoğunluğu yüzde 80 azaldı”

Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, noterliklerde tek numara-çift numara şeklindeki dönüşümlü çalışma modelinin sıkıntısız bir şekilde uygulandığını, yoğunluğun eskiye oranla yüzde 80 oranında azaldığını belirtti. Bakan Gül, bir kez daha vatandaşlara acil bir işlem söz konusu değilse salgın tehlikesi ortadan kalkana kadar noterliklere gitmemeleri çağrısında bulundu.

“Adaletin izolasyonu olmaz”

“Adaletin izolasyonu olmaz” diyerek, salgın hastalık şartlarından kaynaklanan bu döneme özgü bir takım suçlara karşı da etkin mücadele edildiğini belirten Adalet Bakanı Gül, Cumhuriyet Başsavcılıklarının 66 ilde 750 kişi hakkında soruşturma başlattığını açıkladı.

Bu kapsamda Cumhuriyet Başsavcılıklarınca sosyal medyada manipülatif haber ve paylaşımlarla ilgili 568 kişi, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza rencide edici davranışlarla ilgili olarak 8 kişi, karantina tedbirine aykırı davranma eylemleri ile ilgili 85 kişi, stokçuluk, karaborsa, kaçak tıbbi malzeme satmak suçundan da 89 kişi hakkında başlatılan soruşturmalar devam ediyor.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz