Ana Sayfa Politika Bakan Koca, 9,8 liralık test kitini 32 liraya aldıklarını açıkladı

Bakan Koca, 9,8 liralık test kitini 32 liraya aldıklarını açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, “Bu firmadan bizim aldığımız rakam 32 lira” diyerek Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Ankara Milletvekili Murat Emir’in Mart ayından bu yana gündemde tuttuğu test kiti fiyatında gerçeği açıklamak durumunda kaldı.

CHP’li Emir’in, bakanlığın zarara uğratıldığı iddiaları üzerine Temmuz ayında “9,8 TL’nin üzerinde hiçbir kit alınmamıştır” diyen Koca, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda soruları yanıtlarken, 9,8 TL’lik test kitinin Uluslararası Sağlık Hizmetleri A.Ş. (USHAŞ) tarafından Sağlık Bakanlığına 32 TL’ye satıldığını açıkladı. Emir, “Bu işin peşine düşmesek, usulsüzlüğün üstüne yatacaklardı” dedi.

Bugüne kadar sorularının ısrarla cevaplandırılmadığına değinen Emir, “Biz dedik ki ‘USHAŞ test kitlerini kaç liradan aldı?’, ‘Niye Bioeksen firmasında ısrar ediyorsunuz, 12 firma var, niye bu ısrar?’ diye sorduk. ‘Kaç liradan aldınız?’ diye sorduk, siz ısrarla sizin aldığınız fiyatı söylediniz” diye konuştu.

Bakan Koca: 32 liraya aldığımız kiti, hepsini ihaleye soktuk fiyatı 9,8 liraya indirdik

Emir, Bakanlığın aldığı fiyatı bildiklerini vurgulayarak “DMO ihale yaptı, adrese teslim ihale düzeltildi ve Bioeksen’den yine 9,8 liradan alındı. Ama benim sorum şu: USHAŞ kaç liradan aldı? Bakanlığa kaç liradan verdi ve ek fiyat farkı faturası kesildi mi?” diye sordu.

Bakan Koca, Emir’in iddialarına şu şekilde yanıt verdi:

“Bu kiti yerlileştirmek istedik, bir firma yerlileştirdi. Bu firmadan bizim aldığımız rakam 32 lira. Bu firmaların sayısı 12’ye çıktı ve bizim 32 liraya aldığımız kiti, hepsini ihaleye soktuk fiyatı 9,8 TL’ye indirdik. 1.7 milyon kiti geriye dönük fatura keserek aldım. Kamu mantığında yeri yok, ben onu anlıyorum ama bunu yaptım diyorum.” (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz