Ana Sayfa Bilim Bakan Koca’dan “haberci”lere: Halk; ‘tedbir’, ‘virüs’, ‘salgın’ kelimelerinden yoruldu

Bakan Koca’dan “haberci”lere: Halk; ‘tedbir’, ‘virüs’, ‘salgın’ kelimelerinden yoruldu

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısında alınan kararları ve değerlendirmeleri açıkladı. Salgın haberleri konusunda basın mensuplarına seslenen Koca şöyle dedi: "Kimi bilgi ve uyarıları; 'tedbir', 'virüs', 'salgın' kelimeleriyle ister istemez yorulmaya başlamış olan halkımıza aktarma ustalığını, inceliğini gösterecek habercilerimize teşekkür ediyorum." 

Sağlık Bakan Fahrettin Koca, geçen hafta yapılması gereken Bilim Kurulu toplantısı’nın 15 Temmuz’a denk geldiği için yapılmadığını açıkladı. Dün 15.00-21.00 saatlerinde yapılan toplantıda ise bir süredir video konferans yöntemiyle yapılan Bilim Kurulu toplantılarının önümüzdeki Çarşamba gününden itibaren yüz yüze yapılması kararlaştırıldı.

Bilim Kurulu toplantısında alınan kararları ve değerlendirmeleri de açıklayan Koca, iyileşen hasta sayısı kadar yeni hasta olduğunu, futbol maçlarının tehlike arz ettiğini, COVID-19 temaslı olanlardan sadece bulgusu olana test yapıldığını söyledi.

“Halkımız tedbir, virüs, salgın kelimelerinden yoruldu”

Koca, toplantıda ele alınan, “COVID-19 enformasyonuyla ilgili bazı sorunları ve salgının seyrinde etkili olabilecek konuları” aktardığı açıklamasında “habercilere” seslenerek şöyle dedi:

“Kimi bilgi ve uyarıları; ‘tedbir’, ‘virüs’, ‘salgın’ kelimeleriyle ister istemez yorulmaya başlamış olan halkımıza aktarma ustalığını, inceliğini gösterecek habercilerimize teşekkür ediyorum”

“COVID-19 kamuoyu iletişiminde değişen literatür ve dünyada veri paylaşımında kullanılan ortak dil üzerinde duruldu”

Koca, binin altına inmiş olan günlük yeni hasta sayılarının tekrar artmasına neden olabilecek gelişmelerin ana konu olduğunu söyleyerek şöyle devam etti:

Vakalarda pnömoniye geçişi azaltma başarısı ele alınmış, entübe hastaların durumu değerlendirilmiştir. Salgınla mücadele sürecimizin de gözden geçirildiği toplantıda, COVID-19 kamuoyu iletişiminde değişen literatür ve dünyada veri paylaşımında kullanılan ortak dil üzerinde de durduk.

İyileşen hasta sayısı kadar yeni hasta var”

Bakan Koca vaka sayısının iyileşen hasta sayısı ile aynı olduğunu şu sözlerle açıkladı:

Fakat şu an, hemen her gün, iyileşen hasta sayımız kadar yeni hastamız olmaktadır. Bu stabil durum, daha ziyade, sağlık sisteminin tehditten uzak olduğunu göstermektedir. Yetinebileceğimiz bir başarı değildir. Yeni hasta sayılarını azaltmalı, arayı açmalıyız.

“Tespit edilmiş vakaların temaslıları taranmakta ve bunlardan bulgusu olanlara test yapılmaktadır”

Sağlık Bakanlığı COVID-19 testlerine kısıtlama getirmiş, semptom göstermeyen hastalar olmasına rağmen, tüm semptomları göstermeyen hastalara test yapılmaması kararı vermişti. Test isteminin başhekimlik tarafından yetkilendirilmiş doktor tarafından yapılabilecek olması ise eleştiri konusu olmuştu. Koca, yaptığı açıklama ile bu bilgileri doğrularken günlük vaka ve test sayıları arasında ilişki kurulurken bu bilginin göz önünde bulundurulması gerektiğini şu sözlerle ifade etti:

Pek çok ülkede hastalar, şikâyet üzerine, hastaneye başvuruyla tespit edilmektedir. Bu durumda, pozitif olup, hastalığın etkilerini hissetmeyenlere tanı konma şansı olmamaktadır. Türkiye’de filyasyon uygulamasıyla, tespit edilmiş vakaların yanı sıra bunların temaslıları da taranmakta ve bunlardan bulgusu olanlara test yapılmaktadır. Bunun yanında, risk grubunda bulunanlara da test uygulanmaktadır. Günlük yeni vaka sayılarıyla test sayıları arasında ilişki kurarken bu hususular göz önünde bulundurulmalıdır.

“Futbol maçları: Bulaşmayı kolaylaştırıp, hastalığın yayılma hızını artırabilir”

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 5 Mayıs’ta Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Nihat Özdemir’le bir araya gelmişti. Salgını ilerleteceği endişesi ile bilim insanları tarafından yapılan uyarılara rağmen maçlara devam kararı ve sorumluluk ise Federasyona’a bırakılmıştı. Koca “Liglerin devamı konusu, Futbol Federasyonumuzun kendi iradesi ile alacağı bir karardır”ifadelerini kullanmıştı.Bakan Koca, futbol karşılaşmalarının Bilim Kurulu tarafından endişe verici bulunduğuna dikkat çekerek şunları söyledi:

Bilim Kurulu, ligin son haftalarındaki gösterileri endişe verici bulmuştur. Maçların, açık havada kurulan büyük ekranlardan tribün kalabalığına benzer kalabalıklarca izlenmesi, bulaşmayı kolaylaştırıp, hastalığın yayılma hızını artırabilir. 24, 25 ve 26 Temmuz’da yapılacak son maçlarda futbol coşkusunun salgın tehdidini unutturmayacağını umuyoruz.

“Tedbirlere uyulabilmeli”

Kurban Bayramı için uyarılarda bulunan Koca “Bayramda, maske ve mesafe kuralına bugüne kadar olduğundan daha fazla ihtiyacımız var” ifadelerini kullanarak şu tavsiyelerde bulundu:

  • Bayramda memleketine gidecek olanlar, trafik yoğunluğuna kalmadan yola çıkmalı. Taşıtlarda kalabalık olmamalı, tedbirlere uyulabilmelidir.
  • Bayram namazı açık alanda, mesafe kuralına uyularak kılınmalıdır.
  • Kurban kesiminde ve et dağıtımında hijyene normalden daha fazla dikkat edilmelidir.
  • Toplu bayramlaşma yapılmamalı, kalabalık bayram yemekleri düzenlenmemelidir. Ziyaretler sınırlı tutulmalıdır. Bayramlaşmalar mümkün olduğunca telefonla yapılmalıdır.
  • Özellikle 65 yaş üstündekiler, kronik hastalığı olanlar, tebrikleri telefonla kabul etmelidir. Hiçbir şekilde el sıkma, kucaklaşma olmamalıdır. El temizliğine dikkat edilmelidir. Bir araya gelinecekse açık hava tercih edilmelidir. 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz