Ana Sayfa Eğitim Bakan Selçuk: Okul çağındaki 433 bin çocuk sığınmacı eğitim görmüyor

Bakan Selçuk: Okul çağındaki 433 bin çocuk sığınmacı eğitim görmüyor

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk, Türkiye'de eğitim çağındaki 1 milyon 272 bin 692 sığınmacıdan, 432 bin 956’sının eğitime devam etmediğini açıkladı. Bakan Selçuk, geçici koruma altıdaki öğrencilerin kayıt sürecinin sürdüğünü belirtti.

Türkiye’deki sığınmacıların eğitimde yaşadığı sorunlara dikkat çekmek amacıyla, Milli Eğitim Bakanlığı’na soru önergesi veren CHP Niğde Milletvekili Ömer Fethi Gürer, “2020-2021 eğitim yılında okula giden Suriyeli öğrenci sayısının illere ve cinsiyete göre dağılımı nedir? Suriyeli öğretmen sayısı kaçtır? Suriyeli öğrencilerden oluşan okul sayısı kaçtır? Okula başlayıp eğitimini bırakan Suriyeli sayısı kaçtır?” gibi sorulara yanıt istedi.

15 bin 839 okulda eğitim görüyorlar

Soru önergesini yanıtlayan Bakan Selçuk, geçici sığınma altındaki öğrencilerin devlet okullarında, Türk akranlarıyla birlikte eğitim öğretim gördüklerini belirterek “Bu öğrenciler yaklaşık olarak 15 bin 839 okulda eğitim öğretim faaliyetlerine katılmaktadır” dedi.

11 bin 911 gönüllü eğitici var

Okullarda Suriyeli öğretmenlerin de görev yaptığına dikkat çeken Selçuk, “Teşvik ödemeleri UNICEF tarafından yapılmakta olan Bakanlığımıza bağlı eğitim kurumlarında sınıf dışı etkinlikler, saha çalışmaları, tercümanlık, aile bilgilendirme faaliyetleri gibi belirlenen alanlarda destek olan Suriyeli gönüllü eğiticiler görev yapmaktadırlar. Gönüllü eğitici sayısı 11 bin 911‘dir” bilgisini paylaştı.

432 bin 956 Suriyeli çocuk eğitim görmüyor

Selçuk, “Göç İdaresi Genel Müdürlüğü’nün verilerine göre, eğitim çağında 1 milyon 272 bin 691 ( 5-17 yaş) nüfus bulunmaktadır. Eğitim çağındaki nüfusun 839 bin 735’i öğrenci olup, eğitim öğretime dahil edilmiştir. Okullaşamayan 432 bin 956 geçici koruma altındaki öğrencilerin okullara kayıt süreci ise devam etmektedir” açıklamasında bulundu.

CHP’li Gürer: Gelecek için planlama bugünden yapılmalı

CHP’li Gürer, “Suriye’de oluşan sorunların ülkemize yansıması resmi olarak 3,5 milyon, dolaylı olarak ise 5 milyonu bulan insan göçü almamız oldu. Hemen hemen her ilde yerleşik yaşama geçen Suriyelilerin okuma çağına gelen çocuklarına doğal olarak eğitim veriliyor. Görünen o ki bu doğum hızıyla, bir kaç yıl sonra gelen ve burada doğan nüfus ülkemizdeki Suriyeli sayısını oldukça artıracak. Bu insanların ülkelerine dönmesi Suriye iç savaşının sona ermesine bağlı. Acaba Suriye’de sorunlar bitince geri gidiş sağlanır mı? Bu soru da muammadır. Her ilde iş kuran, iş yeri açan ve mülk edinenlerin geri gitmesinin zor görüldüğü de dikkate alındığında, Türkiye en azından gelecek için gerekli planlamaları bugünden itibaren yapmalıdır” diye konuştu. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz