Ana Sayfa Eğitim Bakan Selçuk’tan “çocuk gelin” yanıtı: Yalnızca resmi evlilikler kayıt altına alınıyor

Bakan Selçuk’tan “çocuk gelin” yanıtı: Yalnızca resmi evlilikler kayıt altına alınıyor

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun çocuk gelin sayısıyla ilgili sorusuna yanıt veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ülkede sadece resmi nikahlı evliliklerin kayıt altına alındığı belirtti.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu’nun çocuk gelin sayısıyla ilgili sorusuna yanıt veren Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk, ülkede sadece resmi nikahlı evliliklerin kayıt altına alındığını, sayıların Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü Merkezi Nüfus İdaresi Sistemi’nde yer aldığını ve TÜİK’in de dönem dönem açıkladığını belirtti.

“Hayati tehlikesi olduğu tespit edilenler konukevine yerleştirilmektedir”

Kadın cinayetlerine ilişkin veri paylaşmayan Bakan Selçuk, 81 ilde 3 bin 482 kişi kapasiteli kadın konuk evi bulunduğunu açıkladı. Selçuk, kadın cinayetleri, kadın sığınma evleri, artan tecavüzlerle ile ilgili 4 soru önergesine ise mevzuattan bahsederek ve Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri sayısını açıklayarak şöyle cevap verdi:

Yasal altyapının yanı sıra kadına yönelik şiddetle mücadelede kurumsal hizmet birimlerinin geliştirilmesi konusunda önemli adımlar atılmıştır. Şiddet Önleme ve İzleme Merkezleri (ŞÖNİM); şiddet olgusunun nedenleri, varlığı ve sonuçları ile tek elden ve çok yönlü mücadele edebilmek için Aralık 2019 tarihi itibarıyla 81 ilde hizmet sunmaktadır. Yapılan değerlendirmeler sonucunda şartları doğrudan konukevine yerleşmeye uygun bulunanlar ve hayati tehlikesi olduğu tespit edilenler doğrudan konukevine yerleştirilmektedir. Kadın konukevinde ihtiyaçlar doğrultusunda danışmanlık, rehberlik ve rehabilitasyon hizmetleri sağlanmaktadır.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz