Ana Sayfa Çalışma Hayatı Bakan’ın PTT şubesi eksikliğine gerekçesi, “Yeni şube açmak için nüfusun eğitim seviyesine...

Bakan’ın PTT şubesi eksikliğine gerekçesi, “Yeni şube açmak için nüfusun eğitim seviyesine bakılıyor” oldu

CHP’li Tanrıkulu’nun PTT şubelerinin eksikliği sonucu oluşan vatandaş kuyruklarını sorduğu Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoglu, 2002-2020 yılları arasında bin 674 PTT şubesinin kapatıldığını bildirirken, yeni şube açılması için aradıkları kriterler arasında ‘nüfusun sosyo-ekonomik durumu ile eğitim seviyesi ve rakip firma sayısını’ sıraladı.

CHP İstanbul Milletvekili Sezgin Tanrıkulu, PTT şubelerinin eksikliği sonucu oluşan vatandaş kuyruklarını Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na sordu. Bakan Karaismailoğlu, Tanrıkulu’na verdiği yanıtta Türkiye genelinde 4 bin 883 PTT şubesinin hizmet verdiğini ve bankacılık işlemleri için 3 bin 711 PTTMatik’in bulunduğunu açıkladı.

Bakan Karaismailoğlu, 2002 yılından 2020 yılı Ağustos ayı sonuna kadar toplam bin 674 adet PTT işyerinin kapatıldığını belirterek, “Genel anlamda, işlem potansiyeli çok düşük olan PTT İş yerleri kapatılmakla birlikte yıllar içerisinde kapatılan iş yerlerinin hizmet bölgelerinde PTT hizmetlerine ihtiyaç duyulduğunun tespit edilmesi halinde yeniden iş yeri açılmaktadır” dedi.

Bakan Karaismailoğlu, yeni şube açmak için baktıkları kriterleri şöyle sıraladı:

“Yerleşim biriminin nüfusu, nüfusun sosyo-ekonomik durumu ile eğitim seviyesi, yaş grubu gibi demografik veriler ile konut ve iş yeri sayısı, rakip firma sayısı / yoğunluğu, poi sayısı (marketler, sanayi ve üretim alanları, okul, resmi kurumlar vb.), en yakın PTT iş yerine olan uzaklık ve o PTT iş yerinin finansal / personel durumu, kurulu PTTMatik sayısı ile işlem adetleri, uygun iş yeri temin imkânı, ulaşılabilirlik, yaya ve araç trafiği vb. kriterler göz önüne alınmaktadır.”

Bakan Karaismailoğlu, 2020 yılı Temmuz ayı sonu itibarıyla PTT iş yerlerinde personel eksikliği konusunda bin 395 adet şikâyet aldıklarını kaydederek, “İhtiyaç halinde personel alımı suretiyle ve / veya nakle istekli personel olması durumunda, personel nakilleri yapılarak eksiklikler giderilmektedir” dedi.

İlgili haber:

Salgın döneminde büyük bir risk altında, mesai saatleri “esnetilerek” çalıştırılan PTT emekçilerinin bayram tatili talebi karşılanmadı. PTT çalışanlarının son yıllarda talep ettiği bayram izni, salgın döneminde de verilmemiş oldu.

PTT çalışanlarına bayramda da izin yok

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz