Ana Sayfa Politika Banu Özdemir: “Savcılık soruşturmamı değiştirdi”

Banu Özdemir: “Savcılık soruşturmamı değiştirdi”

Minareden “Çav Bella” marşının çalındığı görüntüleri paylaştığı için hakkında soruşturma açılan Banu Özdemir, soruşturmasının Türk Ceza Kanunun 216/3’ten (Halkın bir kesiminin benimsediği dini değerleri alenen aşağılamak) açıldığını daha sonra Savcılık tarafından soruşturmanın maddesinin 216/1 (Halkın sosyal sınıf, ırk, din, mezhep veya bölge bakımından farklı özelliklere sahip bir kesimini, diğer bir kesimi aleyhine kin ve düşmanlığa alenen tahrik etmek) ile değiştirildiğini söyledi.

İzmir’de cami minaresinden “Çav Bella” marşının çalındığı görüntüleri paylaştığı için bir süre tutuklu kalan ve serbest bırakılan Banu Özdemir 26 Kasım’da görülecek duruşma öncesinde Gazete Rüzgârlı’ya değerlendirmelerde bulundu.

Bu süreçteki esas mağdurun kendisi olduğunu belirten Özdemir, “Kamuoyu vicdanında çoktan beraat ettiğim bu davadan hukuki zeminde de berat etmeyi bekliyorum” dedi. Özdemir, söz konusu videoyu haber sitelerinden paylaştığını belirterek “Olayın üzerinden 2 saat geçtikten sonra ilgili kurumları ve kuruşları göreve çağırarak paylaşım yaptım” dedi. Kendisinin halkı kin ve düşmanlığa sevk etmediği, bu suçlamaların gerçek olmadığını ifade eden Özdemir, siyasi kimliği üzerinden hedef haline getirildiğini söyledi. Linç kampanyasının sonucunda tutuklandığını ve bayramı sevdiklerinden uzakta cezaevinde geçirdiğini dile getiren Özdemir, gözaltındayken bir kez daha cami minarelerinden şarkı çalındığını da hatırlattı.

Davanın hukuki bir zemini yok

“Hukuki olarak bir şey yok gerçekten hukuki zeminde devam eden bir şey olsaydı ben de çok rahat edecektim, avukat arkadaşlar da mahkeme heyeti de rahat edecekti” diyen Özdemir, davanın en başından beri hukuki bir zeminin olmadığının altını çizdi. Halkı kin ve düşmanlığı sevk etmekten yargılanması gereken trol hesapların, bu işi kendisi yapmış gibi göstermeye çalışanlar olduğunu belirten Özdemir, bu algı operasyonunun tutmadığını söyledi. Özdemir kendisiyle birlikte Cumhuriyet Halk Partisi’nin de suçlanmaya çalışıldığına dikkat çekerek şu ifadeleri kullandı:

“Sanki bu işi ben yapmışım gibi benimle birlikte CHP yapmış gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı ama bu tutmayınca da dalga geçiyormuşum gibi bir durum oluşturuldu. Siyasi faaliyette bulunduğum partinin sanki dini değerlerle bir sorunu varmış gibi bir algı oluşturulmaya çalışıldı. Ama bu algı kampanyalarının linç girişimlerinin doğru olmadığı ortaya çıktı zaten. Biz de ilk duruşmada mahkeme heyetine halkı kin ve düşmanlığa sevk edenlerin yalan ve yanlış haberlerle paylaşım yapan trol hesapların olduğunu ifade ettik. Yarında bu çerçevede yeni detayları da ekleyerek bir savunma yapacağız yeni raporlarda çıkmış olan yeni detayları mahkeme heyetine sunacağız.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz