Ana Sayfa Politika Baro yasa tasarısına DP de karşı çıktı: Baroları tekeline almaya çalışıyorlar

Baro yasa tasarısına DP de karşı çıktı: Baroları tekeline almaya çalışıyorlar

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, TBMM’ye sunulan çoklu baro ve seçim sistemi değişikliğine yönelik "Adaletten taraf olmayan AKP İktidarı, atama kudreti ile yüksek yargıyı ve iddia makamını tasnif ederek tam manasıyla tekeline alamadığı hukuk sistemini, baroları bölerek tekeline almak istemektedir" dedi.

AKP, baro yasa tasarısında meclis dışında kalan partilerin de desteğini alamadı. Saadet Partisi’nin teklife tepki gösterdiği açıklamasından sonra Demokrat Parti (DP) cephesinden de sert bir değerlendirme geldi.

DP Genel Başkanı Gültekin Uysal, yarın Adalet Komisyonu’ndan görüşülmek üzere TBMM’ye sunulan çoklu baro ve seçim sistemi değişikliğine yönelik “Adaletten taraf olmayan AKP İktidarı, atama kudreti ile yüksek yargıyı ve iddia makamını tasnif ederek tam manasıyla tekeline alamadığı hukuk sistemini, baroları bölerek tekeline almak istemektedir” dedi.

Uysal, yaptığı yazılı açıklamada, AKP’nin ‘adaleti taraf yapmak istediğine’ dikkat çekerek, AKP’nin 18 yıldır “böl, parçala, yönet”i gelenek haline getirdiğini belirtti. AKP’nin kamuda yönetim konularında bile siyasal kararlar veren bir sistem kurduğunu vurgulayan Uysal, “Şimdi barolara verilmesini planladıkları sıfatlarla toplumsal kutuplaşmada yeni bir fasıla açacaktır” dedi.

Demokrat Parti olarak meclise sunulan düzenlemenin geri çekilmesini isteyen Uysal, baro başkanlarının Ankara’ya gerçekleştirdikleri yürüyüşte yaşanan polis müdahalesinin bir daha yaşanmamasını talep etti.

Yanlışlarını savunacak bir makam

Uysal’ın açıklaması özetle şöyle:

İktidarın çoğunlukçu anlayışı burada da ayan beyan gün yüzüne çıkmıştır. Amaç, baroları bölüp ellerindeki her türlü yetkiyi sopa gibi kullanarak kendilerine yakın barolar ihdas etmek, “çok”a sahip olarak haklı/güçlü olmaktır. İlgili düzenleme, karşıtlıktan beslenen bir anlayışa katık olacaktır.

Savunma makamı üyelerini temsil eden kimi yapıların desteği yetmemiş, iktidarı doyurmamış olacak ki kendilerini alkışlayacak yeni bir organizasyonu kurma gayretine girişmişlerdir.

“Toplumsal kutuplaşmada yeni bir fasıla”

Kamuda idari konularda dahi siyasal karar veren bir sistemi inşa eden AKP anlayışı şimdi barolara verilmesini planladıkları sıfatlarla toplumsal kutuplaşmada yeni bir fasıla açacaktır.

Acı ile yıllardır, savunma makamı mensuplarının kılığı, kıyafeti ya da memleketinden siyasal mesaj ve aidiyet çıkararak tasarrufta bulunan hakimler, yargı mensupları gördük. Tarafsız ve bağımsız olması gerekirken siyasal aidiyetleri üzere karar veren yargı örgütlenmesinin, mevcut “siyasal kamp”ları kurumsallaştıracak bu düzenleme ile taraflıkları körüklenecektir.

“Çözüm sürecinin de kimlere yaradığını gördük”

Dahası, “bana yarar” diye düşünerek getirilen bu teklif ile kimi baroların etnik, bölücü bir kimliğe kavuşacaklarını unutmamak gerekir. Nitekim AKP’nin bugüne dek “bana yarar” çıkarımı ile yaptığı düzenlemelerin, örneğin “Çözüm Süreci”nde kimlere yaradığı ya da 2010 referandumu ile yaptıklarının kimin yararına olduğuna milletçe bedel ödeyerek tanık olduk.

Baroları bölerek “benim barom” demelerine sebep olacak düzenleme bir düzen getirmekten öte; düzensizliği, tarafgirliği, kutuplaşmayı getirecektir.

Yapılan araştırmalar, birçok ülkenin aksine ülkemizde kişilerin fotoğraflarına bakarak hangi siyasi görüşten olduklarına dair değerlendirmelerin doğruluk oranının yüzde 70’ler seviyesinde olduğunu göstermektedir.

“Kişiler siyasi görüşlerine göre tasnif ediliyor”

AKP iktidarında kişilerin, eğitimden başlayarak, siyasi görüşlerine göre tasnif edildiği bir gerçektir. Hangi okuldan mezun olduğunuz, hangi vakıf üniversitesinden diploma aldığınız, sosyal sorumluluk alanında dahi hangi STK’larda gönüllü olarak bulunduğunuz bu iktidar döneminde bir “fişleme” aracı haline gelmiştir.

Bu düzenleme ile hukuk sisteminde de yeni bir “fişleme” yöntemi kurgulanmaktadır.

Vesilesiyle başta AKP Genel Başkanı olmak üzere iktidar mensuplarına Gandi’nin bir öğüdünü de hatırlatıyoruz;

“Haksızlığa sapıp bütün insanlar seni takip edeceğine adaletle hareket edip tek başına kal daha iyi.” (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz