Ana Sayfa Çalışma Hayatı Batman’da en az 750 sağlık emekçisi COVID-19’a yakalandı

Batman’da en az 750 sağlık emekçisi COVID-19’a yakalandı

Batman Tabipler Odası ve Batman Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) ortak bir açıklama yaparak kentte en az 750 sağlık emekçisinin COVID-19’a yakalandığını belirtti.

Batman Tabipler Odası ve Batman Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Batman Sason’da COVID-19 nedeniyle hayatını kaybeden ebe Yasemin Çolak’a ilişkin ortak açıklama yaptı. Açıklamada salgın boyunca hayatını kaybeden sağlık emekçileri hatırlatılarak “Geçtiğimiz günlerde Sağlık Bakanı tarafından açıklanan verilere göre COVID-19 hastası sağlık çalışanı sayısı 40 bini geçti” denildi. Açıklamada, resmi verilerin paylaşılmadığı belirtilerek sahada çalışan sağlık ekiplerinden alınan verilere göre kentte en az 750 sağlık emekçisinin COVID-19’a yakalandığı bilgisine sahip olunduğu bildirildi. Açıklamada sağlık emekçilerinin koruyucu ekipmanlarının karşılanmadığı belirtilerek, koruyucu ekipmanların sağlık emekçileri tarafından kendi imkanlarıyla alındığı söylendi. Açıklamada COVID-19’un meslek hastalığı sayılması talebi yinelendi.

Açıklamanın devamında şu ifadelere yer verildi:

“İki gün önce Batman’ın Sason ilçesinde Aile Sağlığı Merkezi’nde çalışan değerli sağlık çalışanı arkadaşımız Ebe Yasemin Çolak’ı maalesef Covid-19 enfeksiyonu nedeniyle kaybettik. Aynı gün ülke genelinde 5 sağlık çalışanı yine COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Her gün ölüyoruz, eksiliyoruz.

Pandeminin başından beri ısrarla vurguladığımız toplum sağlığının korunmasının sağlık emekçilerinin sağlığının korunmasıyla mümkün olduğu gerçeğini tekrar vurguluyoruz.Yine ısrarla söylediğimiz sağlık emekçilerinin çalışma koşulları ve çalışma saatlerinin pandemiye uygun düzenlenmesi, nitelikli kişisel koruyucu ekipmanlarının eksiksiz karşılanması, tüm birimlerde sağlık idarecilerinin kararları sağlık emekçileri ile birlikte almaları, sağlık emekçilerinin talepleri ve önerilerini göz ardı etmemeleri ve sağlık emekçileri tarafından bildirilen sorunların hızlıca çözüme kavuşturulması gerektiğini tekrar ifade etmek istiyoruz.” (BK)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz