Ana Sayfa Eğitim Beraatine rağmen pasaportunu alamayan Altınel: Devlet bana manevi tazminat ödeyecek, ama hala...

Beraatine rağmen pasaportunu alamayan Altınel: Devlet bana manevi tazminat ödeyecek, ama hala pasaportum verilmedi

Fransa'da öğretim üyesi olan ve Türkiye'ye geldiği sırada "terör örgütü propagandası yapmak" suçuyla tutuklanıp pasaportuna el konulan Tuna Altınel, hakkında beraat kararı verilmesine ve pasaportunun iade edilmemesi ile ilgili yürütmeyi durdurma kararı almasına rağmen aylardır pasaportuna ulaşamadı. Altınel, "Devlet bana yaptığı haksızlıklardan dolayı manevi tazminat ödeyecek, ama hala pasaportum verilmedi" diye sitem etti. Altınel'in mağduriyeti Fransız Senatosu'na da taşındı.

Fransa Claude Bernard Üniversitesi’nin matematik bölümünde öğretim üyesi ve Barış imzacısı Tuna Altınel, Lyon şehrinde, Kürt Dostluk Derneği’nin valilik izniyle düzenlenen “Cizre: Bir katliam hikâyesi” konferansında eski HDP Milletvekili Faysal Sarıyıldız’ın çevirmenliğini yaptığı gerekçesiyle, Türkiye’de yargılandı. Altınel, 81 gün süren tutukluluğun ardından, davanın ilk duruşmasında, tutuksuz yargılanmak üzere tahliye edildi. Yurt dışına çıkışına da yasak konulmadı.

El konulan pasaportunun iadesi için Balıkesir Valiliği’ne başvurdu. Valilik, Eylül 2019’da, “Başvurunun beraat etmesi durumunda yeniden inceleneceği” gerekçesiyle iade talebini reddetti. Altınel, valilik kararının yürütmesinin durdurulması talebiyle, Balıkesir 2. İdare Mahkemesi’ne dava açtı. Bu arada Altınel, ceza davasından da beraat etti. İstinaf mahkemesi, valiliğin ret kararının yürütmesini 25 Ocak 2021 tarihinde durdurdu. Karar, Altınel’e 2 Nisan’da bildirildi. Altınel, istinaf yargılamasının sürdüğünü aktararak şunları söyledi:

“Haksız bir suçlamayla pasaportuma el kondu, tutuklandım, tahliye oldum beraat ettim. Devlet bana yaptığı haksızlıklardan dolayı 50 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm oldu ama pasaportum hala verilmedi. 2 yıldır ülkemde zorunlu sürgün yaşıyorum.”

Fransız senatör Devınaz: İnatla pasaportunu vermeyi reddettiler

Altınel’in yaşadıkları Fransız Senatosu gündemine taşındı. 13 Nisan’da Fransız Senatosu’nda konuşan Sosyalist Parti üyesi Senatör Gilbert-Luc Devinaz, “Altınel beraat etse de Türk yetkililer inatla pasaportunu vermeyi reddettiler” diyerek, şunları söyledi:

“10 gün önce bir ilerleme kaydedildi. 2 Nisan günü, Altınel’e, hakkındaki idare mahkemesi kararının olumlu olduğu bildirildi. Hâlbuki bu karar 25 Ocak’ta alınmış. ‘Kâbus bitti, bitecek’ diye sevinmek zor. Türk devleti iki yıldan beri bu barışçıl eylemci, özgürlüğüne kavuşmasın diye elinden geleni ardına koymadı.”

Bakan Lemoyna: Hukuki kararlar zaman geçmeden uygulanmalıdır

Senatör Devinaz, Senatodaki soru oturumu kapsamında, Bakan Lemoyne’a; “Bugünkü gelişmelerle beraber Fransız diplomasisi, Altınel’in Fransa’ya dönüşünü kolaylaştırmak için neler yapabilir?” diye sordu. Lemoyne, soruya şu yanıtı verdi:

“Altınel’in durumunu dikkatle izlemeye devam etmekten vazgeçmeyeceğiz. Bu durum Türk meslektaşlarımın da dikkatine sunuldu. Hukuki kararlar zaman geçirmeden uygulanmalıdır. Bu durumda, seyahat özgürlüğünün kısıtlanması kabul edilemez. Bu durumun, beraatiyle tutarlı olmadığı açıktır. İfade özgürlüğü ve akademik özgürlük, hukuk devletinin temel taşıdır. Fransa, haklarında davalar açılan Barış Akademisyenleri’nin özgürlüğüne verdiği önemi her fırsatta ifade etti. Fransa, çağrısını tekrarlıyor: Türkiye, temel özgürlükler ve ifade özgürlüğü konusundaki uluslararası yükümlülüklerini yerine getirmelidir.”

Üniversite: Terörist olsa 20 yıldır çalıştırmayız

Altınel, öğretim üyesi olduğu üniversitenin, hakkındaki yargılamayı yürüten mahkemeye; “Personelimiz terörist olsa 20 yıldır çalıştırmazdık” yönünde bir yazı gönderdiğini söylemişti. Altınel, “Üniversitem mahkemelere, komisyonlara mektuplar yazmış, duruşmalara gözlemci olarak bir avukat göndermiş ve tamamen demokratik ifade özgürlüğü çerçevesinde görülmesi gereken etkinliklerim yüzümden tabi tutulduğum kötü muamelelerin derhal sonlandırılmasını talep etmiştir” demişti.

Altınel, “Haksız bir suçlamayla pasaportuma el kondu, tutuklandım. Tahliye oldum beraat ettim. Devlet bana yaptığı haksızlıklardan dolayı 50 bin TL manevi tazminat ödemeye mahkûm oldu. Ama pasaportum hala verilmedi. 2 yıldır ülkemde zorunlu sürgün yaşıyorum” diyerek sitemini dile getirdi. (Tuğçe Biçer/ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz