Ana Sayfa Politika Bilgisayar Mühendisleri Odası’ndan sosyal medya düzenlemesine tepki: “İktidar her şeyi sansürlemek istiyor”

Bilgisayar Mühendisleri Odası’ndan sosyal medya düzenlemesine tepki: “İktidar her şeyi sansürlemek istiyor”

Bilgisayar Mühendisleri Odası bugün AKP’nin Meclis’e sunduğu sosyal medya düzenlemesine Ankara Kuğulu Park’ta dağıttığı bildiriyle tepki gösterdi. Oda Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Küçükaras, "iktidar her şeyi sansürlemek, kendi medyası gibi sosyal medya ortamı yaratmak istiyor” ifadelerini kullandı.

Bilgisayar Mühendisleri Odası bugün AKP’nin Meclis’e sunduğu sosyal medya düzenlemesine karşı Ankara Kuğulu Park’ta halka bildiri dağıttı. Bildiri dağıtımının ardından parkta basın açıklaması yapan Oda Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Küçükaras, düzenlemeyi ‘sansür’ olarak değerlendirirken, “Bu değişiklikle ifade özgürlüğümüz, bilgi edinme hakkımız, haber alma özgürlüğümüz kısıtlanacak” dedi.

“Algı operasyonu yapılıyor”

Küçükaras dünyanın sosyal medya üzerinden dönmeye başladığını vurgulayarak şöyle konuştu:

“Kamuoyunda düzenlemenin reklamını yapmak için unutulma hakkı diye yola çıkıyorlar. Büyük bir yanılgı yaratarak, sosyal medya şirketlerinden vergi alınacağı söyleniyor. Yasa düzenlemesinde böyle bir şey yok. Algı operasyonu yapılıyor.”

“İktidar her şeyi sansürlemek istiyor”

Bilişim alanındaki derneklerin de düzenlemeye karşı olduğunu kaydeden Küçükaras, şu ifadeleri kullandı: “Biçim özün göstergesidir. Öyle bir biçimde çıkıyor ki bu yasa değişikliği hiçbirimizin görüşü alınmıyor, uzmanlar dinlenmiyor. Apar topar Meclis gündemine getiriyor. Bu biçimsel durum özün göstergesidir. Demek ki iktidar her şeyi sansürlemek, kendi medyası gibi sosyal medya ortamı yaratmak istiyor.”

Odanın bildiri dağıtımına CHP Eskişehir Milletvekili Utku Çakırözer, Tüketici Hakları Derneği Başkanı Turan Çakar ve Alternatif Bilişim Derneği Başkanı Faruk Çakır da katıldı. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz