Ana Sayfa Eğitim Bilirkişi raporu: Medipol’e tahsis edilen AOÇ alanı yapılaşmaya konu değil

Bilirkişi raporu: Medipol’e tahsis edilen AOÇ alanı yapılaşmaya konu değil

Medipol Üniversitesi'ne verilen Atatürk Orman Çiftliği alanının İmar Uygulama davasında Bilirkişi raporu mahkemeye sunuldu. Bilirkişi; alanın yapılaşmaya uygun olmadığını belirterek, 555 bin metrekarelik alanda özel üniversite kurulmasının plan hükümlerine aykırı olduğunu belirtti.

Bilirkişi raporunda, Medipol’e tahsis edilen 555 bin metrekarelik alanın AOÇ alanı olduğuna dikkat çekilerek “özel üniversite alanı” kullanım kararının AOÇ alanı Koruma Amaçlı İmar Planı hükümlerine aykırı olduğuna dikkat çekilirken, “dava konusu plan değişikliği ile getirilen kullanım kararı üst ölçek plan hükümlerine aykırı olduğu” tespit edildi.

Mimarlar Odası: İmar uygulaması iptal edilmeli

Kararı değerlendiren Mimarlar Odası Ankara Şube Başkanı Tezcan Karakuş Candan, konu ile ilgili açıklama yaptı. Candan şunları söyledi:

“Bilirkişiler, alanın AOÇ olduğunu inkar edenlere gereken cevabı vermiştir. Medipol’ün kurucu vakfı TEBA’ya irtifa hakkı verilen alan, TEBA vakfına tahsis edilen alan 1. Derece Doğa ve tarihi Sit alanı olarak Atatürk Orman Çiftliği arazisidir. Zırhlı Birlikler Eğitim ve Tümen Komutanlığı tasarrufunda, ağaçlandırılarak hatıra ormanı haline getirilmiştir. Tamamen TEBA vakfına tahsis edilmesi amacıyla AOÇ alanları içerisinde olan 555 bin metrekare alan, adım adım kopartılarak, kamusal kullanımdan ticari kullanıma geçirilmiş özelleştirilmiştir. Mahkeme bilirkişi raporunu esas alarak, telafisi imkansız zararlar verilmeden söz konusu imar uygulamasını iptal etmelidir.”

“Plan yönetmeliğe uygun değil”

Candan, bilirkişi raporunda yer alan “Kamusal alan tahsis ve dava konusu plan kararı ile özelleştirilerek yerleşime açılmıştır. Bu alanda eğitim amaçlı olmak üzere her türlü eğitim binaları ile sağlıkla ilgili eğitim araştırma merkezleri yapılabilecektir. Ancak plan notunda yer alan kreş, öğrenci yurdu, anaokulu, hastane, tıp merkezi , konaklama tesisi gibi kullanımlar yönetmelikle tanımlandığı üzere sosyal tesis alanı tanımında kaldığından tahsis amacı gereği planlama alanında yer alamayacağı açıktır. Bu açıdan Mekânsal Planlar Yapım Yönetmeliğine uygun düzenlemeği tespit edilmiştir” ifadelere de dikkat çekti.

Bilirkişi raporu

Ankara 7. İdare Mahkemesi Başkanlığı’na sunulan raporda,  “Ankara ili Etimesgut İlçesi, Erler Mahallesi 648,649,668,2795 ve 2796 sayılı parseller ile bir kısım tescil  harici alanlara ilişkin 1/1000 ölçekli koruma amaçlı nazım imar planı ve uygulama imar planına istinaden gerçekleşen imar uygulaması incelenmiş olup, plan değişikliği ile tanımlanan “Özel Üniversite” kullanımı açık yeşil alan kullanım kararından farklıdır.  Değişiklik neticesinde 1. Derece Doğal SİT alanının bir parçası iken yapılaşmaya konu değildir. Yapılan derece değişikliği ile birlikte alan “Sürdürülebilir Koruma ve Kontrollü Kullanım Alan” statüsüne geçirilmiş ve alan “özel üniversite alanı” olarak yerleşime açılarak planlanmıştır. Özel üniversite alanı kullanım kararı da AOÇ alanı Koruma Amaçlı İmar Planı hükümlerine aykırıdır. Dolayısıyla, dava konusu plan değişikliği ile getirilen kullanım kararı üst ölçek plan hükümlerine aykırı olduğu” ifadelerine yer verildi. (ANKA)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz