Ana Sayfa Politika Bilişim hukuku uzmanı Prof. Dr. Akdeniz’den Facebook Türkiye ile ilgili önemli iddia

Bilişim hukuku uzmanı Prof. Dr. Akdeniz’den Facebook Türkiye ile ilgili önemli iddia

Bilişim hukuku ve ifade özgürlüğü çalışmalarıyla tanınan Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Facebook'un Türkiye stratejisi ile ilgili çok önemli bir iddia ortaya attı.

Yeni Sosyal Medya Yasası kapsamında sosyal ağ sağlayıcılarının Türkiye’de temsilci bulundurma zorunluluğuna karşılık, Facebook’un temsilci belirlemeyeceği iddiası ortaya atıldı.

“Sansür Yasası” olarak adlandırılan İnternet Ortamında Yapılan Yayınların Düzenlenmesi ve Bu Yayınlar Yoluyla İşlenen Suçlarla Mücadele Edilmesi Hakkında Kanunda Değişiklik Yapılması Dair Kanun’unun yürürlüğe girmesinin ardından, sosyal ağ sağlayıcısı olarak adlandırılan sosyal medya siteleri ve uygulamalarından Türkiye’de bir temsilci bulundurmaları istenmişti. Ancak Facebook’un bu karar kapsamında Türkiye’ye temsilci atamama kararı aldığı iddia edildi.

Bilişim Hukuk Uzmanı Prof. Dr. Yaman Akdeniz, Twitter hesabı üzerinden yaptığı paylaşımda “Facebook, yeni Sosyal Medya Yasası kapsamında Türkiye’de temsilci atamama kararı aldı.Tıpış tıpış gelecekler diyenlere duyurulur” şeklinde ifade etti.

Facebook’un temsilci belirlememesi durumunda, sırayla para yaptırımları ve bant genişliğinin daraltılması söz konusu olacak. (BB)

Prof. Dr. Akdeniz’in açıklamasına şöyle devam etti:

Sosyal medya yasası yürürlüğe girdi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz