Ana Sayfa Politika BTS’den, Çin’e gönderilen tartışmalı ihracat treni ile ilgili açıklama: Böyle bir tren...

BTS’den, Çin’e gönderilen tartışmalı ihracat treni ile ilgili açıklama: Böyle bir tren yok, Bakan şov uğruna yanıltıldı

Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS) Merkez Yürütme Kurulu, 4 Aralık’da Kazlıçeşme’den Çin’in Xi’an şehrine gitmek için yola çıkan ancak Halkalı Garı'na geri dönen ihracat treni hakkında bir açıklama yayımladı. Yayımlanan açıklamada “Çin’e yollanan bir ihracat treni aslında yok ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bir şov uğruna yanıltılması var” denildi.

BTS Merkez Yürütme Kurulu, toplamda 42 konteyner içinde beyaz eşya taşıyan ilk ihracat trenini 4 Aralık tarihinde saat 14.00’da Kazlıçeşme istasyonundan Çin’in Xi’an şehrine Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu tarafından uğurlandığını belirterek, “TCDD Trafik ve İstasyon Yönetimi Dairesi ‘Marmaray Trafik Talimatı’ 2/2020 de revize edilmeden önce yük trenlerinin Marmaray Tüp Tünelinden sadece Marmaray tren işletmeciliğinin sonlandığı saatte, yani gece geçişine izin veriyordu. Bu sebepledir ki; 07.11.2019 tarihinde Çin’den gelen ilk tren Marmaray tüpünde bakım kuşağının ardından saat 04.24’te, ikinci tren ise saat 05.00’da Marmaray Ayrılıkçeşmesi durağından geçerek yolculuğuna devam ettirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

11.maddedeki değişikliğin yerinde olmadığı ortaya çıktı

Açıklamada, ‘Marmaray Trafik Talimatı’nın Yük Tren Geçişi ile ilgili genel kuralların belirlendiği 11.maddesindeki değişen bu hükmün gereği vurgulanarak “Çin’in Xi’an şehrine gidecek olan 15274 no’lu özel yük treninin, gündüz Marmaray Yolcu taşımacılığının yapıldığı saatte gönderilmesi üzerine oluşan tren tehirleri(rötarları) ‘Marmaray Trafik Talimatı’nda yapılan değişikliğin yerinde olmadığını göstermiştir” ifadelerinde bulunuldu.

9 Marmaray treninin seferi iptal edildi, 9 Marmaray treni 92 dakika rötar yaptı

Çin’in Xi’an şehrine gidecek 15274 no’lu özel yük treninin Marmaray tüp tünelinden geçirilmesi esnasında 9 adet Marmaray treninin seferinin iptal edildiği hatırlatılan açıklamada, şöyle denildi:

“10 adet Marmaray treninin sefer bölgesi kısaltılmış, 9 adet Marmaray treni de toplam 92 dakika tehir(rötar) etmiştir. 56 saatlik sokağa çıkma yasağının başlamasına saatler kala, insanların bir an önce evlerine yetişme telaşını yaşadığı anlarda; TCDD ve TCDD Taşımacılık Aş Yönetiminin, Ulaştırma ve Altyapı Bakanının övgüsüne mazhar olma, koltuğu sağlamlaştırma ve şov yapma hesabının, İstanbul gibi büyük bir metropolde yarattığı trafik aksaması ve tehirler, pandemi döneminde yolcu birikmesine, sosyal mesafenin ortadan kalmasına, hastalığın yayılma oranının artmasına ve yolcu memnuniyetsizliğine yol açmıştır.”

Bakan şov uğruna yanıltıldı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı yanıltıldı mı?” sorusu sorulan açıklamada, “Yaşanan bu sıkıntılara rağmen öğreniyoruz ki; Çin’e yollanan bir ihracat treni aslında yok ve Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun bir şov uğruna yanıltılması var” değerlendirmesi yapıldı.

Tren Halkalı Gar’ına geri getirildi

Açıklamada, Çerkezköy’deki BSH firmasının vagonlarına buzdolabı yüklü konteynerler yüklenerek oluşturulan trenin Kazlıçeşme istasyonuna getirildiği belirtilerek “Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’na, ‘Çin’e tren gönderiyoruz’ diye tören yaptırılmış, tren Marmaray’dan geçirilmiş, Maltepe istasyonunda tren üstüne asılı pankartlar sökülmüş ve tren, geri Halkalı Gar’a getirilmiştir” ifadeleri kullanıldı.

‘Yapılmayan bir taşıma’ ile uluslararası kamuoyunda Türkiye zor durumda bırakıldı

Açıklamada tüm bu yaşananları BTS, şöyle ifade etti:

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun yanıltılmasının yanında, Dışişleri Bakanlığı’nın da bu yanıltıcı haberi paylaşması nedeni ile uluslararası kamuoyu nezdinde ülkemizi zor durumda bırakmıştır.

Ülkemizin itibarını sarsan, ‘yapılmayan bir taşıma’ nedeni ile kurumu zarara uğratan, yolcu taşımacılığında aksamaya neden olan, pandemi koşullarında halkın sağlığını tehlikeye atan TCDD ve TCDD Taşımacılık Aş Yöneticileri hakkında gerekli değerlendirme yapılması için Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı’nı göreve davet ediyoruz.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz