Ana Sayfa Ekonomi Cep telefonlarına yeni vergi

Cep telefonlarına yeni vergi

Resmi Gazete’deki kararla birlikte cep telefonlarına yüzde 1 ek vergi getirildi. Yurt dışından getirilen telefonların ithalat bedeli, yerli telefonların ise imalat bedeli üzerinden yüzde 1 oranında "Fikir ve sanat vergisi" alınacak. Düzenleme 19 Mart tarihinde yürürlüğe girecek.

Fikir ve Sanat Eserlerinin Çoğaltılmasına Yarayan Teknik Cihazlar ile Boş Taşıyıcı Materyallerin İmalat veya İthalatında Yapılacak Kesinti Oranlarının Belirlenmesine İlişkin Karar, bugün Resmi Gazete’de yayımlandı. Kararla birlikte cep telefonlarına yüzde 1 ek vergi getirildi. Düzenleme 19 Mart tarihinde yürürlüğe girecek.

Vergi Kültür ve Turizm Bakanlığı’na

Bugüne kadar CD, DVD ve USB bellek gibi cihazların dahil olduğu fikir ve sanat eserlerinin çoğaltılmasına yarayan ürünlerden alınan vergilerin kapsamına akıllı telefonlar da katıldı. Yeni düzenleme ile birlikte 19 Mart tarihinden itibaren yurt dışından getirilen telefonların ithalat bedelinin yüzde 1’i, yerli telefonların imalat bedelinin yüzde 1’i Kültür ve Turizm Bakanlığı’na üretici veya ithalatçı tarafından ödenmek zorunda olacak.

Kararda, bu oranda vergi uygulanacak olan eşyalar ise şu şekilde tanımlandı: Telefon cihazları (hücresel ağlar için veya diğer kablosuz ağlar için olan telefonlar dahil); ses, görüntü veya diğer bilgileri almaya veya vermeye mahsus diğer cihazlar (kablolu veya kablosuz ağlarda iletişime mahsus cihazlar dahil).

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz