Ana Sayfa Çalışma Hayatı Çevirmenler Meslek Birliği, tüzük ve yönergelerinde tacizi önlemeye yönelik değişiklikler yapacak

Çevirmenler Meslek Birliği, tüzük ve yönergelerinde tacizi önlemeye yönelik değişiklikler yapacak

Çevirmenler Meslek Birliği (Çevbir), kadınların sosyal medya üzerinden tacizleri ifşa etmesine ilişkin yayınladığı açıklamada, taciz beyanlarının köklü bir soruna dikkat çektiğini belirterek Çevbir’in tüzük ve yönergesinde toplumsal cinsiyete dayalı taciz, cinsel taciz ve cinsel saldırıyı önlemeye yönelik birtakım değişikliklerin yapılacağı bildirildi.

Çevbir’in, son dönemde kadınların sosyal medya üzerinden duyurdukları taciz beyanlarının köklü bir soruna işaret ettiğini vurgulayan açıklamasında, “Çevirmenler Meslek Birliği olarak biz de elbette süreci takip ettik, tacizin ve erkek şiddetinin karşısındayız. Ancak bu süreçte bunun dile getirilmesinin yeterli olmadığını görüyor, Çevbir dahil tüm kurumların kalıcı somut adımlar atması gerektiğini düşünüyoruz” denildi.

Türkiye ve dünyadaki benzer örgütlerin etiğe dair kuralları incelenecek

Bu doğrultuda Çevbir tüzük ve yönergelerini değerlendirdiğine dikkat çekerek açıklamasında şu ifadeleri kullandı:

Var olan düzenlemelerin üyelerin sadece Çevbir’e karşı işlenen kabahatlerde kınama veya hak mahrumiyeti ile cezalandırılmasına izin verdiğini, suç teşkil eden ve etik konularda herhangi bir yaptırıma olanak tanımadığını tespit ettik.

Haysiyet Kurulu üyelerimizle iletişime geçerek toplumsal cinsiyete dayalı taciz, cinsel taciz ve cinsel saldırıyı önlemeye yönelik bir mekanizma oluşturmak için en sağlıklı yolun bir çalışma grubu kurmak, Türkiye ve dünyadaki benzer örgütlerin disiplin kurullarının etiğe dair kurallarını ve tutum belgelerini incelemek, kadın örgütlerinden görüş almak suretiyle ilerlemek ve bunlar doğrultusunda gereken kurumsal değişiklikleri hayata geçirmek olduğuna karar verdik. Üyelerimize çalışma grubumuzla ilgili çağrıyı duyurarak yola koyulduk. Süreç tamamlandığında sonuçlarını kamuoyuyla paylaşacağız.

Son olarak açıklamasında Çevbir, faaliyet alanlarındaki paydaşları başta olmak üzere tüm kurumları, kadına yönelik sistemli şiddet ve ayrımcılıkla mücadele etmek için gereken somut adımları atmaya davet ettiğini ve diğer kurumlarla bu doğrultuda işbirliği kurmaya hazır olduğunu belirtti. (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz