Ana Sayfa İklim Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, plastik poşetlerin fiyatının değişmeyeceğini açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, plastik poşetlerin fiyatının değişmeyeceğini açıkladı

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, geçen sene uygulanmaya başlayan ücretlendirilmesinde 25 kuruş ücret ile satışına başlanan plastik poşetlerin fiyatlarında 2021 yılında da değişiklik yapılmayacağını açıkladı.

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin usul ve esaslarda 22 Aralık’ta yapılan güncelleme ile 2021 yılında plastik poşetlerde uygulanacak taban ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olarak belirlendi. Güncellemede, “Daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamaz” hükmü yer aldı.

Ücretsiz plastik poşetlerin yerine kâğıt/karton torbalar gelecek

Düzenleme, ücretli poşetlerin bir yüzeyinde sadece Bakanlığın belirlediği sıfır atık logosu ve çevreci sloganların kullanılması ve satış noktalarında açık satılan gıdaların hijyenini sağlamak için ücretsiz verilen plastik poşetlere alternatif olarak kâğıt/karton içerikli torbaların da sunulması zorunluluğu getirildi. Ayrıca ücretli poşetlere sıfır atık logosu ile çevreci sloganların yerleştirilmesi için 1 Temmuz 2021’e kadar geçiş süreci belirlenirdi ve bu tarihe kadar daha önce üretilmiş poşetlerin kullanılması için imkân sağlandı.

Bakanlık, söz konusu kriterleri taşımayan poşetlerin kullanımına ise 1 Ocak 2022’den itibaren izin verilmeyeceğini bildirdi.

Bakanlık, geçen sene uygulanmaya başlayan, ücretlendirilmesinde 25 kuruş ücret ile satışına başlanan plastik poşetlerin fiyatlandırılmasında 2021 yılında da değişiklik yapılmayacağını açıkladı.

Plastik poşetlerin ücretlendirilmesine ilişkin usul ve esaslarda 22 Aralık’ta yapılan güncelleme ile 2021 yılında plastik poşetlerde uygulanacak taban ücret adet başına vergiler dahil 25 kuruş olarak belirlendi. Güncellemede, “Daha az veya daha fazla bir ücret uygulanamaz” hükmü yer aldı. (BB)

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz